DevelosBlog DevelosAplikacja natywna – co to jest?
added: 19/11/2024

Aplikacja natywna – co to jest?

Aplikacja natywna – co to jest?

Dzisiejszy świat oferuje użytkownikom mnóstwo rozwiązań, które spotykamy w codziennym życiu, ale nawet się nad nimi nie zastanawiamy. Dobrym przykładem tego zjawiska są aplikacje. Każdy z nas na swoim smartfonie ma mnóstwo apek, ale nie wszystkie z nich to aplikacje natywne. Sprawdźmy zatem, czym jest aplikacja natywna, czym się wyróżnia i czy warto postawić na takie rozwiązanie.

Co to jest aplikacja natywna?

Aplikacja natywna to inaczej aplikacja, która została stworzona pod konkretną platformę mobilną (konkretny system operacyjny na smartfonach), czyli iOS lub Android. Jest to równoznaczne z tym, że kod takiej aplikacji jest pisany w języku programowania charakterystycznym dla danej platformy. Dla Androida będzie to Kotlin lub Java, a dla iOS Swift lub starszy Objective-C.

Aplikacja stworzona w taki sposób pozwala na dużo dokładniejszą optymalizację i wykorzystanie potencjału systemu. Stanowi to główną różnicę między nimi i aplikacjami webowymi, które działają bez instalacji na urządzeniu użytkownika, bezpośrednio w przeglądarce i w ten sposób są dostępne na wielu platformach bez konieczności tworzenia osobnych wersji.

Kiedy warto zdecydować się na natywną aplikację mobilną?

Aplikacja natywna jest idealnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy kluczowa jest wysoka wydajność i dostęp do inaczej niedostępnych funkcji urządzenia. Najlepszym przykładem takich aplikacji są gry, które wymagają możliwie najwyższych ustawień graficznych i szybkości działania. Aplikacja natywna daje im możliwość wykorzystania pełni mocy telefonu.

Rozrywka to jednak niejedyna branża, w której aplikacje natywne mają swoje miejsce. Równie często są wybierane przez firmy, które potrzebują dostępu do wszystkich rozbudowanych funkcji i najwyższego dostępnego poziomu ochrony. Najprostszy przykład? Aplikacje bankowe.

 

Nie jesteś pewien, czy aplikacja natywna to rozwiązanie dla Ciebie?

Nie zwlekaj, skontaktuj się z Develos! Pomożemy Ci rozważyć za i przeciw, abyś podjął najlepszą decyzję dla swojego biznesu!

 

Kiedy warto stosować aplikację natywną?

Wspomnieliśmy już o tym w poprzednim akapicie – aplikacja natywna może być świetnym rozwiązaniem, gdy potrzebujesz dostępu do pełnej mocy urządzenia i wszystkich możliwości danych przez system operacyjny np. w grach. W takiej sytuacji te są uruchamiane wprost przez system operacyjny smartfona, co minimalizuje opóźnienia i poprawia responsywność. Dostęp do wszystkich opcji systemu przyda się aplikacjom rozbudowanym, jak i tym, które wymagają najwyższego poziomu bezpieczeństwa, np. aplikacjom bankowym.

Jaka jest różnica między aplikacją natywną i hybrydową?

W tym miejscu przejdźmy do wyjaśnienia, czym jest aplikacja hybrydowa. Jest to rodzaj aplikacji, którą tworzy się za pomocą technologii webowych, głównie JavaScript (więcej na ten temat dowiesz się, czytając o tworzeniu aplikacji webowych). Taka aplikacja jest następnie opakowana w kontener, który pozwala na uruchomienie jej na platformach mobilnych. Jest to rozwiązanie tańsze, szybsze w produkcji i łatwiejsze we wdrożeniu, ale taka aplikacja nie jest w pełni zoptymalizowana, może działać wolniej i mieć ograniczone funkcje.

Wydajność aplikacji natywnych

Może to zabrzmieć, jakbyśmy się powtarzali, ale jest to zdecydowanie najważniejsza zaleta aplikacji natywnych i wymaga osobnego podkreślenia. Dzięki temu, że aplikacja jest zoptymalizowana pod kątem konkretnej platformy, może działać płynniej i szybciej. To sprawia, że aplikacje natywne są szczególnie preferowane w przypadkach, gdzie szybkość działania ma kluczowe znaczenie.

Czy aplikacja natywna jest odpowiednia dla każdej firmy?

Poniekąd odpowiedzieliśmy na to pytanie przed chwilą – nie każda firma potrzebuje aplikacji natywnej. Oczywiście warto celować jak najwyżej, ale jak wie każdy przedsiębiorca: trzeba mierzyć siły na zamiary i dokładnie tak samo jest z tworzeniem aplikacji na zamówienie.

Przed podjęciem decyzji trzeba przemyśleć kilka czynników:

  • Czy potrzebujesz dostępu do wszystkich funkcji?
  • W jakim czasie chcesz (lub potrzebujesz) wdrożyć aplikację?
  • Jaki masz budżet? 

Aplikacja natywna nie tylko jest dużo droższa. Wymaga stworzenia dwóch aplikacji z osobna (na iOS i Android), jeśli musisz być dostępny na obu systemach operacyjnych. Z tego powodu wymaga również dużo dłuższego czasu pracy. W rzeczywistości aplikacje natywne są wymagane tylko dla niewielkiej liczby firm.

Jakie są zalety i wady aplikacji natywnej?

Jak każde rozwiązanie, tak i aplikacja natywna ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Zalety aplikacji natywnej:

  • wydajność – aplikacja napisana przy użyciu języków programowania stworzonych pod konkretne systemy operacyjne zapewnia wyższą wydajność; jest to bardzo przydatne przy aplikacjach, które bardziej obciążają urządzenie,
  • bezpieczeństwo – aplikacje natywne mają dostęp do wszystkich funkcji urządzenia, co pozwala uczynić je bezpieczniejszymi,
  • lepsze doświadczenia użytkownika (UX) – aplikacje natywne są zgodne z wytycznymi i interfejsem danej platformy, stąd będą bardziej intuicyjne i naturalne w obsłudze dla użytkowników.

Wady aplikacji natywnej:

  • koszt – stworzenie aplikacji natywnej jest dużo droższe od aplikacji hybrydowej, a to jeszcze nie koniec; jeśli chcesz mieć aplikacje na iOS i Androida musisz ponieść ten koszt dwukrotnie;
  • czas – z tych samych powodów stworzenie aplikacji i jej wdrożenie zajmuje więcej czasu; ponownie tworzenie dwóch aplikacji może wydłużyć proces (ale nie musi – można tworzyć dwie aplikacje równocześnie);
  • aktualizacje i wsparcie – muszą być wprowadzane z osobna na każdej platformie.

Przykłady aplikacji natywnych

Mając smartfon w ręku, pewnie nawet nie wiesz, które aplikacje są natywne, a które nie. Poniższe apki to przykłady aplikacji natywnych, na pewno znasz sporo z nich!

  • Instagram – aplikacja natywna wspiera obsługę aparatu w obu systemach i zapewnia płynne działanie, nawet na profilach, które mają kilkaset zdjęć,
  • Spotify – w tym przypadku zdecydowano się na stworzenie aplikacji mobilnej natywnej, żeby zapewnić szybki dostęp do odtwarzania, a także odtwarzanie muzyki w tle,

Uber – gdy chodzi o transport ludzi, potrzebny jest możliwie najdokładniejszy GPS, w czym pomoże aplikacja natywna.

Want to know more?

Check out our latest blog posts. There you will find interesting information from the IT world!

Best quality of collaboration comes from personalized approach and perfect understanding of other party. Therefore, we encourage you to contact us, so we can better understand your needs and present adequate offer for our services.