DevelosBlog DevelosOutsourcing programistów – czy się opłaca?
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 29/05/2024

Outsourcing programistów – czy się opłaca?

IT Knowledge

Outsourcing programistów — na czym polega i czy się opłaca?

Outsourcing programistów cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem — i nic w tym dziwnego. W niemal każdej branży zadań i projektów IT pojawia się coraz więcej, a nie wszystkie firmy dysponują wewnętrznym zespołem, który byłby w stanie je wykonać. Dlaczego warto zainteresować się w takich przypadkach właśnie outsourcingiem? Wyjaśniamy!

Outsourcing programistów — czym jest?

Opisywaliśmy już szczegółowo, czym jest outsourcing, czyli forma współpracy, w ramach której pracownicy nie są zatrudniani bezpośrednio przez firmę, a zleca się im zadania za pośrednictwem zewnętrznego, wyspecjalizowanego podmiotu. 

Outsourcing programistów to więc nic innego, jak wynajmowanie zespołu specjalistów z zakresu IT, na który składać się mogą eksperci o różnorodnych kompetencjach. W zależności od potrzeb danego projektu i klienta kluczowymi aspektami będą na przykład poziom doświadczenia lub znajomość określonych technologii.

Ich możliwości nie ograniczają się tylko do kodowania. Poszczególne firmy mogą mieć odmienne, nierzadko złożone potrzeby z zakresu IT. W związku z tym wynajęty zespół zwykle będzie znacznie bardziej różnorodny. W praktyce, w ramach outsourcingu programistów zawarte jest testowanie, wdrożenie, wsparcie techniczne, szkolenia i wiele więcej. Działania te mogą dotyczyć różnych typów oprogramowania (mobilne, desktopowe, webowe), w tym dedykowanych rozwiązań skrojonych pod potrzeby firmy.

 

Outsourcing programistów bez stresu i ryzyka? To możliwe!

Postaw na doświadczonych specjalistów Develos i ciesz się terminową realizacją nawet najbardziej złożonych projektów.

 

Kiedy warto się zdecydować na outsourcing programistów?

Outsourcing programistów, czyli w praktyce kompletnego zespołu IT, sprawdza się przede wszystkim przy projektach, które potrzebują zaangażowania większej liczby osób. Jest powszechnie wykorzystywany przez firmy, które w ogóle nie mają działu IT lub jest on bardzo mały, a mają ważne projekty lub zadania do wykonania.

Może się także zdarzyć, że firma dysponuje bardzo dużym działem IT, ale rozpoczęła nowy wielowymiarowy projekt i woli zlecić go zewnętrznemu podmiotowi, zamiast prowadzić kosztowną i czasochłonną rekrutację na wiele stanowisk, aby uzupełnić braki kadrowe. Obecnie nie jest niczym nietypowym, aby nawet największe firmy upraszczały swoją strukturę, decydując się na outsourcing wielu czynności, czy to z zakresu HR-u, księgowości, marketingu czy właśnie programowania i innych zadań IT.

Co w sytuacji, gdy braki dotyczą jednego konkretnego stanowiska, bądź chodzi o mały projekt? W takim przypadku warto zainteresować się drugą popularną formą współpracy w sektorze IT. Opisywaliśmy ją w artykule „Body leasing vs outsourcing — co wybrać?”. Działa ona na stosunkowo podobnej zasadzie, jak outsourcing programistów, jednak zamiast całego zespołu wynajmuje się pojedynczych specjalistów. 

Body leasing jest szczególnie użyteczny, gdy na przykład w wewnętrznym dziale IT brakuje eksperta o niszowych kompetencjach, np. dotyczących znajomości określonego języka programowania lub frameworka, którego firma dotychczas nie wykorzystywała.

Outsourcing programistów — korzyści

Zainteresowanie tą formą współpracy, zarówno, jeśli chodzi o outsourcing programistów do testowania oprogramowania, jak i jego tworzenia, ulepszania i optymalizowania, wynika z kilku kluczowych czynników. Jest ona przede wszystkim bardzo wygodna. Wiąże się z ograniczeniem wielu kosztów, czasochłonnych procedur i formalności. 

Zatrudnienie wewnętrznego zespołu specjalistów IT to wielomiesięczny proces. Kiedy już się zakończy, trzeba z kolei zadbać o odpowiednie wdrożenie poszczególnych członków. Wszystko to generuje spore koszty, w tym część o charakterze ciągłym (np. wydatki na fundusz socjalny, różnego rodzaju benefity). 

Outsourcing programistów rozwiązuje ten problem, ponieważ jedyne, co trzeba brać pod uwagę, to opłata za świadczone usługi. Jednocześnie umożliwia szybkie rozpoczęcie procesu realizacji projektu, jako że zespół jest skompletowany i gotowy do pracy, co w niektórych przypadkach może mieć krytyczne znaczenie.

Kolejną kluczową zaletą tego rozwiązania jest łatwa dostępność doświadczonych, sprawdzonych ekspertów z różnych dziedzin, w tym również tych bardziej niszowych. Wystarczy przedstawić firmie oferującej outsourcing programistów, takiej jak Develos, swoje potrzeby i oczekiwania, aby dobrani zostali właściwi specjaliści. 

Szeroka i zróżnicowana kadra, obejmująca m.in. koderów, testerów, scrum masterów i inżynierów systemów, oznacza, że w zasięgu ręki firmy są nowoczesne i zaawansowane rozwiązania i usługi IT, uzupełniające się nawzajem. Kompleksowość outsourcingu pozwala z powodzeniem realizować nawet najszerzej zakrojone projekty.

Ile kosztuje outsourcing programistów?

Koszt outsourcingu programistów jest zawsze uzależniony od okoliczności — w każdym przypadku może być inny. Develos wykorzystuje rozliczenie oparte na stawkach godzinowych. W ostatecznym rozrachunku dużą rolę odgrywa przede wszystkim to, jacy dokładnie eksperci znajdą się w składzie zespołu przydzielonego do danego projektu, i jak dużo czasu będą musieli na niego poświęcić.

Opłata za dany okres rozliczeniowy jest obliczana poprzez pomnożenie stawki każdego z członków zespołu przez liczbę przepracowanych przez niego godzin, a następnie zsumowanie całości. To wygodne rozwiązanie przy zadaniach o charakterze ciągłym, które pozwala na bieżąco skalować w zależności od aktualnego zapotrzebowania przedsiębiorcy. Istnieje także możliwość ustalenia z góry opłaty za wykonanie projektu o ściśle określonych parametrach, na przykład stworzenie dla firmy dedykowanego rozwiązania z zakresu IT. 

Outsourcing programistów jest więc elastycznym rozwiązaniem, które można zastosować niezależnie od typu projektu i dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli ten temat Cię zainteresował, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Develos, którzy chętnie przedstawią szczegóły naszej oferty!

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.

Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna. Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość naszych usług.