DevelosBlog DevelosOutsourcing - czym jest i z czym "to sie je"?
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 21/10/2023

Outsourcing - czym jest i z czym "to sie je"?

IT Knowledge

Outsourcing

Outsourcing zespołu, z zakresu oprogramowania i szeroko pojętych nowych technologii, to korzystna alternatywa dla utworzenia lub rozbudowy wewnętrznych struktur firmy. Zyskaj dostęp do wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin, bez konieczności ponoszenia wydatków, związanych z zatrudnieniem na pełen etat.

Co to jest outsourcing?

Outsourcing to model współpracy, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Poszczególne definicje outsourcingu mogą nieco się różnić. Istota outsourcingu sprowadza się do relacji, w której firma zleca zewnętrznemu zespołowi, realizację zadań lub projektów, których nie chce bądź nie może wykonać sama.

To rozwiązanie cieszy się szczególną popularnością w branży technologicznej, jako że obecnie niemal każda firma prędzej czy później, natrafia na potrzebę realizacji projektów z zakresu nowych technologii. Projekty te mogą wymagać wsparcia ze strony wielu specjalistów o różnorodnych specjalnościach i kompetencjach, co utrudnia lub uniemożliwia wykonanie ich na własną rękę.

Na czym polega outsourcing?

Wiedza, co to jest outsourcing w aspekcie teoretycznym, jest przydatna, ale równie kluczowe jest zrozumienie, na czym polega outsourcing w praktyce i jak wygląda. Dzięki temu łatwiej ocenić, czy w danym przypadku będzie to optymalna forma współpracy.

W ramach outsourcingu przedsiębiorstwo ma stały dostęp do wsparcia szerokiego grona specjalistów z różnych dziedzin. Decydując się na współpracę z Develos, możesz liczyć na pomoc ze strony doświadczonych programistów, inżynierów oprogramowania, architektów systemów i nie tylko. 

Eksperci będą realizować wskazane w umowie zadania i projekty, w ustalonym czasie i miejscu. Mogą wesprzeć Twój wewnętrzny zespół ds. nowych technologii lub działać w pełni niezależnie. 

Rodzaje outsourcingu

W ramach współpracy z Develos dostępne są różne rodzaje outsourcingu — to od Ciebie zależy, jak, gdzie i kiedy będziemy świadczyć nasze usługi. Udostępniamy zarówno wsparcie zdalne, jak i hybrydowe oraz stacjonarne. 

Oprócz outsourcingu całego zespołu możesz skorzystać z takich usług jak wynajem pojedynczych ekspertów np. dewelopera zaznajomionego z interesującą Cię technologią lub podwykonawstwo całego projektu.

Outsourcing — rodzaj świadczonych usług

Outsourcing to skuteczny i uniwersalny sposób na realizację projektów i zadań różnego typu i o różnorodnej skali. 

Nasi specjaliści posiadają szerokie doświadczenie w zakresie tworzenia, rozbudowywania, optymalizowania i wspierania aplikacji mobilnych (na Androida oraz iOS-a), webowych, desktopowych i innych dedykowanych rozwiązań. Chcesz stworzyć wewnętrzny system dla swoich pracowników, a może aplikację mobilną dla klientów, która ułatwi im korzystanie z Twoich usług? Pomożemy Ci!

Nie są nam obce, między innymi takie technologie, jak C#, React, Vue Js, MS SQL czy Mongo. Bez obaw — nie musisz posiadać wiedzy technicznej, aby podjąć z nami współpracę. Wystarczy, że przedstawisz nam swój pomysł lub cel, a pomożemy w dobraniu odpowiednich rozwiązań i efektywnej realizacji Twoich planów.

 

Outsourcing z Develos pozwoli Ci zrealizować nawet najbardziej wymagające projekty bez opierania się na wewnętrznym zespole.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc!

 

Wady i zalety outsourcingu

Jak każda forma współpracy i realizacji projektów, outsourcing ma zarówno swoje mocne, jak i słabsze strony. Przed podjęciem decyzji o współpracy warto rozważyć wszelkie wady i zalety outsourcingu, aby wiedzieć, czego można się po nim spodziewać i w jakich przypadkach będzie szczególnie korzystny.

Zalety outsourcingu

Outsourcing pracowniczy pozwala przede wszystkim na redukcję wydatków związanych z zatrudnieniem, szkoleniem i utrzymaniem wewnętrznego zespołu specjalistów. Zatrudnianie pracowników na pełen etat wiąże się z wysokimi kosztami, nie tylko samego podstawowego wynagrodzenia, ale też premii i benefitów.

Inne kluczowe zalety outsourcingu obejmują dostęp do wykwalifikowanych ekspertów oraz elastyczność współpracy. Zewnętrzni specjaliści są doskonale zaznajomieni z najnowszymi technologiami i metodykami pracy, co pozwala im skutecznie realizować nawet najbardziej wymagające projekty. 

Dysponujemy szeroką kadrą doświadczonych ekspertów z zakresu nowych technologii, którzy nieustannie poszerzają i aktualizują posiadaną wiedzę. Dzięki temu możemy wspomóc Cię w wykonywaniu zadań, które wymagają kompetencji wykraczających poza możliwości Twojego wewnętrznego zespołu.

Elastyczność outsourcingu oznacza możliwość dopasowywania parametrów współpracy do swoich potrzeb, Zarówno, jeśli chodzi o zakres wykonywanych obowiązków, jak i formę ich realizacji. Wszystkie wspomniane korzyści outsourcingu razem przekładają się na wysoką jakość realizowanych projektów, oszczędność zasobów i łatwość w reagowaniu na zmienne potrzeby rynku.
 

Wady outsourcingu

Wady outsourcingu są powiązane przede wszystkim z mniejszym stopniem kontroli nad projektem w porównaniu do wewnętrznego zespołu. Ten problem można jednak z łatwością rozwiązać. Wybierając rzetelne i doświadczone firmy outsourcingowe, takie jak Develos, możesz liczyć na najwyższą jakość świadczonych usług, bez konieczności tracenia czasu na nieustanne kontrolowanie przebiegu projektu. 

Przedsiębiorstwo może skupić się na innych, kluczowych obszarach swojej działalności, a zadania z zakresu nowych technologii przekazać ekspertom, bez obawy, że brak stałego nadzoru przełoży się negatywnie na rezultaty projektu. W związku z tym wady i zalety outsourcingu nie są sobie równe — wyraźnie przeważają zalety.

Dlaczego firmy wybierają outsourcing?

Można wyróżnić dwa podstawowe powody, dla których firmy decydują się na outsourcing pracowniczy. Pierwszy to brak własnego działu z zakresu nowych technologii, którego stworzenie wymagałoby dużej ilości czasu (rekrutacja dobrych ekspertów może trwać długie miesiące) i zasobów. 

Drugą przyczyną są braki kadrowe w obecnym zespole; czy to luki kompetencyjne (np. w zakresie określonych technologii), czy zbyt małe moce przerobowe. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, tylko tymczasowo i nie chcesz rozszerzać wewnętrznego zespołu na stałe, bądź zależy Ci na szybkim poszerzeniu kompetencji bez długotrwałej rekrutacji, outsourcing może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

Umowa outsourcingu — co powinna zawierać?

Umowa outsourcingu to niezwykle ważny dokument, który wyznacza ramy i podstawowe warunki współpracy. Jest bardzo ważne, aby została dopasowana do okoliczności, jako że każdy przypadek jest inny i nie zawsze sprawdzą się te same rozwiązania. 

W związku z tym poszczególne elementy umowy outsourcingu takie jak forma współpracy, czas jej trwania, godziny dostępności naszego zespołu czy zakres usług zawsze omawiamy indywidualnie. Dzięki temu jej ostateczny kształt będzie w pełni pokrywał się z potrzebami i możliwościami finansowymi danego klienta.

Dobrze zredagowana umowa outsourcingu zapewnia bezproblemową i bezstresową współpracę, zarówno przy mniejszych, jak i bardzo dużych, złożonych projektach.

Outsourcing — przykład firmy

Develos to przykład firmy outsourcingowej, która na pierwszym miejscu stawia klienta. Na każdym etapie współpracy kładziemy nacisk na przejrzystość komunikacji i dopasowanie oferty do okoliczności.

Czytasz definicje outsourcingu i wciąż nie wiesz, czy to odpowiednia opcja dla Ciebie? Z chęcią zapoznamy się z sytuacją i doradzimy najlepszą ścieżkę działania. Odpowiemy na wszelkie Twoje pytania i przedstawimy, jak współpraca będzie wyglądała w praktyce.

Doświadczenie zebrane w ramach realizacji projektów dla klientów z różnorodnych branż pozwala nam skutecznie odpowiadać na potrzeby nawet najbardziej wymagających przedsiębiorców. 

Priorytetowo traktujemy zarówno jakość świadczonych usług, jak i ich terminowość. Wiemy, jak ważne jest ukończenie projektu w wyznaczonym terminie, aby na czas odpowiadać na aktualne potrzeby rynkowe i nie pozostać w tyle za konkurencją. Wysokie kwalifikacje naszych ekspertów i wypracowane przez nich procesy pozwalają nam działać efektywnie i wydajnie.

Rynek outsourcingu — jak się rozwija?

Rynek outsourcingu już od dłuższego czasu rozwija się bardzo dynamicznie. Wynika to z dużego zapotrzebowania na realizację projektów z zakresu oprogramowania i szeroko pojętej technologii, przy jednoczesnej chęci ograniczania kosztów pracowniczych.

Przykłady zastosowania outsourcingu w Polsce pojawiają się na każdym kroku. Po usługi zewnętrznych specjalistów sięgają zarówno mniejsze firmy, które chcą wdrożyć do swoich działań nowe technologie, jak i wielkie przedsiębiorstwa, którym zależy na szybkiej i sprawnej realizacji zlecenia.

Polscy przedsiębiorcy doceniają liczne korzyści outsourcingu, które pozwalają im wdrażać do swoich działań nowoczesne metody, bez inwestowania w wewnętrzny, permanentny dział zajmujący się nowymi technologiami. Współczesne rozwiązania dają ogromne możliwości, trzeba jednak umieć je odpowiednio wykorzystać — brak własnych kompetencji w tym zakresie dzięki outsourcingowi nie musi być przeszkodą.

Outsourcing — ile kosztuje?

Definicja outsourcingu, możliwe zastosowania tej formy współpracy, umowa outsourcingu — wszystkie te kwestie są niezwykle istotne, ale dla firm zainteresowanych tego rodzaju usługami jeszcze bardziej kluczowy jest aspekt kosztów. 

Outsourcing zespołu w Develos rozliczany jest na prostych, przejrzystych zasadach. Dzięki temu współpracujące z nami przedsiębiorstwa mogą z łatwością planować swoje budżety i skalować zlecenie w dół lub w górę, w zależności od aktualnych możliwości finansowych.

W ramach outsourcingu pracowniczego ustalamy konkretną stawkę godzinową dla każdego z członków wynajętego zespołu. Następnie ustalamy kwotę do zapłaty za dany miesiąc na podstawie godzin przepracowanych przez każdego z nich przy danym projekcie. W ten sposób płacisz tylko za realną pracę wykonaną na rzecz Twojej firmy.

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.

Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna. Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość naszych usług.