Zarządzanie projektami IT
Zarządzanie projektami IT nie musi być stresujące i uciążliwe. Powierz pieczę nad swoim projektem wykwalifikowanym specjalistom Develos i ciesz się sprawną, terminową realizacją założonych zadań.
Nasze mocne strony
Dlaczego właściwe zarządzanie projektami IT jest ważne?
Efektywne, profesjonalne zarządzanie projektami IT to nie opcjonalny bonus, a podstawa funkcjonowania całej branży informatycznej, o czym zdążyło się już przekonać wiele polskich (i nie tylko) firm.
Nawet zespół złożony z najlepszych specjalistów z dziedziny IT (czy każdej innej), może mieć problem z prawidłową tj. pozbawioną błędów, w pełni zgodną z przedstawionymi wytycznymi, terminową realizacją zleconych zadań, jeśli nad projektem nie będzie czuwała odpowiednia osoba.
Na sprawnie realizowany projekt składa się wiele czynników, od ciągłego monitorowania postępów nad pracami i terminów, przez dostrzeganie i rozwiązywanie problemów członków zespołu, po raportowanie i odpowiednią komunikację z klientem. Rozkładanie tych zadań na osoby, których obowiązki nie koncentrują się na zarządzaniu projektami informatycznymi, a np. na kodowaniu, może prowadzić do chaosu i znacznie mniej efektywnej pracy.
Im bardziej kompleksowy projekt, tym trudniej jest nad nim zapanować bez wsparcia eksperta. Chociaż niewłaściwe zarządzanie daje się we znaki także mniejszym przedsięwzięciom. Biorąc pod uwagę, jak wiele czynników trzeba uwzględnić, i jak poważne mogą być konsekwencje błędnej realizacji projektów IT, nic dziwnego, że z roku na rok zmienia się podejście branży. Coraz większy nacisk kładzie się nie tylko na czysto techniczne kompetencje zespołu, ale także na aspekty związane z właściwą organizacją pracy i optymalizacją procesów.
Komu powierzyć zarządzanie projektem IT?
Zarządzanie projektem IT, nawet niewielkim, to zadanie dla ekspertów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Najlepiej we współpracy z firmami z różnych branż i o różnorodnej wielkości. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że nic ich nie zaskoczy i będą w stanie znaleźć odpowiednie wyjście nawet w trudnych i nietypowych sytuacjach.
Specjaliści Develos uczestniczyli w realizacji niezliczonej ilości projektów, zarówno na skalę lokalną i ogólnokrajową, jak i międzynarodową. Doskonale znają popularne metodyki zarządzania projektami IT i wiedzą, jak zmaksymalizować potencjał każdego członka zespołu. Niezależnie od branży, w której działasz i rozmiaru projektu, zadbają o prawidłowy przebieg zadania i dopasują się do Twoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.
Nasza szeroka kadra obejmuje nie tylko Project Managerów i SCRUM masterów, ale też programistów, testerów czy architektów systemów. W związku z tym jesteśmy w stanie przejąć na siebie zarządzanie projektami, a także realizować je od zera lub przejmować od innych wykonawców.
Uwolnij swoje projekty IT od niepotrzebnego chaosu.
Dzięki wsparciu wykwalifikowanych specjalistów Develos deadline’y przestaną spędzać zespołowi sen z oczu.
Zarządzanie projektami IT - co warto wiedzieć?
Zarządzanie projektami IT to kluczowy element skutecznego wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Warto poznać kilka istotnych aspektów tego procesu, aby skutecznie kierować projektami informatycznymi.
- Najpopularniejsze metody zarządzania projektami informatycznymi
- Narzędzia do zarządzania projektami IT
- Czy każdy może zarządzać projektem informatycznym?
- Ile kosztuje obsługa projektów IT przez specjalistę?
- Kiedy zdecydować się na zarządzanie projektami IT przez eksperta?
- Zarządzanie projektami IT – po czym poznać, że przebiega prawidłowo?
Najpopularniejsze metody zarządzania projektami informatycznymi
Metody zarządzania projektami informatycznymi (a właściwie metodyki) to pewne gotowe schematy i rozwiązania, które mają za założenie pomóc firmom w branży IT lub wewnętrznym działom IT w przedsiębiorstwach z innych branż, lepiej funkcjonować.
Wśród najpopularniejszych obecnie metodyk można wymienić Agile, SCRUM oraz Waterfall, jednak istnieje także wiele innych, nieco mniej rozpowszechnionych opcji. Waterfall opiera się na bardziej tradycyjnym, kaskadowym podejściu do realizacji wyznaczonych celów. Agile, a tym bardziej oparty na nim SCRUM, stawiają na większą elastyczność, w tym dzielenie projektu na mniejsze zadania, które można realizować w krótkich odcinkach czasu.
Dobór i prawidłowe zastosowanie odpowiedniej metodyki zarządzania projektami IT to podstawa do sprawnego przebiegu prac. Nie trzeba zajmować się tym na własną rękę – w przypadku skorzystania z pomocy specjalisty Develos, można liczyć na merytoryczne wsparcie na każdym kroku.
Narzędzia do zarządzania projektami IT
Narzędzia do zarządzania projektami informatycznymi ułatwiają wymianę informacji między poszczególnymi członkami zespołu, weryfikację postępu prac, analizę wydajności i wiele więcej. Niektóre z nich są skierowane przede wszystkim do branży IT, inne mają bardziej uniwersalny charakter, w związku z czym są wykorzystywane do zarządzania także projektami innego typu.
Wdrożenie do pracy nad projektem odpowiednich narzędzi, a następnie optymalne wykorzystanie oferowanych przez nie możliwości (odpowiednie do potrzeb i okoliczności), przełoży się na efektywność realizacji poszczególnych zadań i zadowolenie zespołu.
Czy każdy może zarządzać projektem informatycznym?
Efektywne zarządzanie projektami IT nie należy do łatwych zadań, między innymi z uwagi na skomplikowaną, techniczną naturę tego typu przedsięwzięć. Nie każdy sobie z tym poradzi, co może doprowadzić do problemów z terminowym wykonywaniem zadań czy jakością produktu końcowego.
Nawet jeśli ktoś posiada już doświadczenie w zarządzaniu, jednak nie w IT, a w innej branży, mogą pojawić się problemy, właśnie ze względu na brak odpowiedniej wiedzy technicznej. Chociaż w teorii Project Manager w IT nie musi być programistą, to obycie z branżą informatyczną, czy to w roli dewelopera, czy innej, jest ogromnym atutem.
Ile kosztuje obsługa projektów IT przez specjalistę?
Zarządzanie projektami IT może wiązać się z bardzo różnorodnymi kosztami, przede wszystkim w zależności od typu projektu, poziomu skomplikowania i przewidywanego czasu jego trwania. Zachęcamy do kontaktu z nami w celu ustalenia szczegółów współpracy, takich jak na przykład zakres oraz forma (zdalna, hybrydowa, stacjonarna) udzielanego wsparcia.
Wiemy, że każda firma jest inna, dlatego stawiamy na indywidualne podejście i otwartą, bezpośrednią komunikację. W zależności od tego, jakie ostatecznie działania zostaną nam zlecone, stosujemy rozliczenie na zasadzie stawek godzinowych (przy outsourcingu całego zespołu oraz body leasingu) lub fixed-price (w przypadku realizacji całego projektu według przyjętej specyfikacji).
Kiedy zdecydować się na zarządzanie projektami IT przez eksperta?
Profesjonalne zarządzanie w IT, ale też w innych branżach jest przydatne, w różnorodnych okolicznościach, niezależnie od branży czy rozmiaru firmy (lub projektu). Bez wątpienia będzie szczególnie istotne w przypadku ambitnych, złożonych przedsięwzięć. Jednak niewłaściwa organizacja pracy to problem, który dotyka także węziej zakrojonych celów.
Co więcej, w przypadku mniejszych firm co prawda straty wygenerowane przez opóźnienia w projekcie czy jego niewłaściwą realizację mogą być mniejsze kwotowo, ale realnie stanowić większy cios dla przedsiębiorstwa.
Z kolei duże firmy nie mogą pozwolić sobie nie tylko na dodatkowe koszta, ale też na kryzys wizerunkowy związany np. ze słabym stanem technicznym oprogramowania wynikającym z niewłaściwego zarządzania projektami. W związku z tym każdy projekt IT powinien być nadzorowany przez wykwalifikowanego specjalistę.
Zarządzanie projektami IT – po czym poznać, że przebiega prawidłowo?
Trudno o projekt IT, który, nawet mimo najlepszego zarządzania, nie natrafiłby na jakieś przeszkody. Czy to związane z ograniczeniami technicznymi, czy na przykład nagłymi zmianami na rynku, które wymuszają modyfikację pierwotnych założeń już na zaawansowanym etapie realizacji projektu. Nie wszystko da się bowiem przewidzieć.
Miarą dobrze zarządzanego projektu informatycznego nie jest więc całkowity brak problemów (chociaż właściwe podejście pozwoli wiele z nich wyeliminować), ale skuteczna adaptacja do okoliczności i unikanie chaosu organizacyjnego. Właściwie zarządzany zespół będzie działał jak dobrze naoliwiona maszyna, odznaczając się wysoką efektywnością, a także satysfakcją i zadowoleniem zespołu z wykonywanej pracy.
Sprawna, otwarta komunikacja, szybkie wyjaśnianie jakichkolwiek niejasności, dobra atmosfera w zespole, optymalna struktura i harmonogram pracy, terminowość prowadzonych działań – wszystko to jest oznaką, że projekt jest prowadzony prawidłowo.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!