DevelosBlog DevelosBody leasing vs outsourcing — co wybrać?
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 21/10/2023

Body leasing vs outsourcing — co wybrać?

IT Knowledge

Body leasing vs outsourcing — co wybrać?

Body leasing vs outsourcing — co jest lepsze? Który model współpracy z firmą IT wybrać? Develos oferuje oba z nich, więc tylko od Ciebie zależy, jak będzie przebiegała kolaboracja.

Podjęcie decyzji może jednak być trudne, jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Zapoznaj się z zaletami każdego rozwiązania, aby móc wybrać opcję, która najlepiej pasuje do Twojego przedsiębiorstwa i projektu, który chcesz zrealizować. 

Body leasing vs outsourcing — najważniejsze różnice

Body leasing vs outsourcing — co je różni? Zarówno body leasing, jak i outsourcing to popularne formy współpracy w sektorze IT, które pozwalają firmom na zwiększenie swojej konkurencyjności i realizację projektów, których nie są w stanie wykonać własnymi siłami.

Oba modele mają swoje zalety i cieszą się dużą popularnością, natomiast w niektórych przypadkach lepszy będzie body leasing, a w innych znacznie lepiej sprawdzi się outsourcing. Istnieje między nimi kilka kluczowych różnic, które warto znać, aby wybrać najlepszą opcję dla swojego przedsiębiorstwa. Żeby móc je dostrzec, w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, czym charakteryzują się body leasing a czym outsourcing.

Body leasing — krótka charakterystyka

Body leasing to model współpracy polegający na tymczasowym wynajmowaniu specjalistów IT przez firmy, które potrzebują dodatkowego wsparcia w realizacji konkretnych projektów lub zadań. Nazywany jest niekiedy outsourcingiem personalnym, a więc odnogą klasycznego outsourcingu, skupiającą się na indywidualnych kompetencjach wynajmowanych ekspertów.

Dla przedsiębiorstw zastanawiających się, co będzie lepszym rozwiązaniem, body leasing czy outsourcing, kluczowe może być inne pytanie. Mianowicie, kogo właściwie można wynająć korzystając z usługi body leasingu? 

Możliwości są bardzo szerokie. Firma ma możliwość pozyskania wsparcia programistów, inżynierów oprogramowania, testerów i wielu innych specjalistów, w zależności od swoich aktualnych potrzeb.

Outsourcing — krótka charakterystyka

W przeciwieństwie do body leasingu outsourcing nie polega na wynajmie pojedynczych pracowników o określonych umiejętnościach, a całego zespołu, na który mogą składać się specjaliści o bardzo różnorodnych kompetencjach. Struktura zespołu i dokładny zakres jego obowiązków będzie zależeć od okoliczności. 

Outsourcing może prowadzić do oszczędności finansowych, eliminując konieczność zatrudnienia stałego personelu IT, obniżając wydatki na szkolenia, urządzenia czy infrastrukturę technologiczną. 

Zatrudnienie w pełnym wymiarze nawet jednego specjalisty IT wiąże się dla firm z dużymi kosztami, nie mówiąc już o całym zespole. Często okazuje się, że znacznie taniej i wygodniej jest przekazać określone obowiązki zewnętrznemu przedsiębiorstwu.

Body leasing a outsourcing — kiedy je wybrać?

W wielu branżach, nawet tych niepowiązanych bezpośrednio z IT, niewykorzystywanie możliwości płynących z nowych technologii może szybko przełożyć się na pozostanie w tyle za konkurencją. Z tego względu firmy inwestują m.in. w tworzenie własnego oprogramowania dla klientów, pracowników lub kontrahentów.

Co prawda body leasing i outsourcing są różnymi modelami współpracy, ale ich główny cel jest taki sam — wyręczenie w określonych działaniach związanych z IT firmy, która nie może sama ich zrealizować lub byłoby to dla niej mało opłacalne. Warto więc je rozważyć, jeśli firma chce pójść z duchem czasu, ale z różnych względów woli powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Jakie konkretnie projekty mogą pomóc zrealizować body leasing i outsourcing? Chociażby opracowanie aplikacji webowej, desktopowej lub mobilnej, względnie usprawnienie już istniejącej, a także szeroko pojęte tworzenie dedykowanych rozwiązań z zakresu IT. 

Szukasz ekspertów IT, którzy pomogą Ci przekuć pomysł na rzeczywistość?

Wybierz Develos — zespół wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.


 

Body leasing vs outsourcing — jak w ich przypadku wygląda umowa i rozliczenie?

Zależy nam na pełnym zadowoleniu klientów, dlatego przyjęliśmy model rozliczenia, który gwarantuje, że zleceniodawca zapłaci tylko za rzeczywiście wykonaną pracę. Body leasing i outsourcing wyglądają w tym zakresie bardzo podobnie.

Przy body leasingu klient akceptuje stawkę godzinową wybranego specjalisty (np. programisty lub testera), a następnie dla każdego miesiąca podliczane są realnie przepracowane przez danego eksperta godziny.

Podobnie jak w przypadku body leasingu outsourcing wiąże się z ustaleniem stawki godzinowej dla każdego pracownika w zespole i na tej podstawie wyliczana jest łączna kwoty do zapłaty za dany miesiąc.

Body leasing i outsourcing — wady i zalety obu rozwiązań

Body leasing charakteryzuje się dużą elastycznością. To dobry sposób na uzupełnienie luki kompetencyjnej w swoim zespole (np. w zakresie konkretnego języka programowania) lub realizację małych projektów, które nie potrzebują działań całego zespołu. 

W ramach tego produktu możesz uzyskać dostęp do usług pojedynczego eksperta posiadającego doświadczenie w konkretnych technologiach, których potrzebujesz do realizacji określonego planu. Wynajęci specjaliści integrują się z zespołem klienta, co ułatwia komunikację i wymianę wiedzy.

Body leasing vs outsourcing — jakie zalety ma ta druga opcja? Świetnie sprawdza się w przypadku większych projektów, które potrzebują zaangażowania ekspertów o bardzo różnych kompetencjach. 

Wybierając outsourcing firma może mieć pewność, że niezależnie od tego, jaki typ fachowców będzie potrzebny do ukończenia projektu, będzie miała do nich dostęp. To także warte uwagi rozwiązanie, gdy firma nie posiada własnego działu IT, a więc pojedynczy ekspert nie miałby do kogo dołączyć. 

Body leasing vs outsourcing — co się bardziej opłaca?

Body leasing vs outsourcing to starcie, w którym trudno jednoznacznie wyłonić zwycięzcę. Żadna z tych opcji nie jest jednoznacznie lepsza albo gorsza. Wszystko zależy od indywidualnych okoliczności. 

W niektórych przypadkach wynajem całego zespołu mógłby być kosztowną przesadą. Nierzadko wystarczyłby jeden lub dwóch ekspertów w ramach body leasingu. W innych sytuacjach nie da się obejść bez bardziej kompleksowego wsparcia.

Rozważając oba modele współpracy, warto również zwrócić uwagę na doświadczenie i renomę potencjalnych partnerów, jakość ich usług oraz sposób komunikacji. Dobra współpraca z firmą świadczącą usługi IT jest kluczowa dla sukcesu Twojego projektu, niezależnie od wybranej formy. 

Develos zapewnia kompleksową i spersonalizowaną obsługę, przejrzyste warunki współpracy i możliwość korzystania z usług szerokiego grona doświadczonych, wykwalifikowanych ekspertów z różnych dziedzin.

Body leasing i outsourcing — czy to jedyne opcje?

Body leasing vs outsourcing — co w sytuacji, gdy żadne z tych rozwiązań nie odpowiada w pełni potrzebom firmy? Warto także rozważyć podwykonawstwo. W przypadku tego rozwiązania kluczowy jest efekt, dlatego rozliczenie może wyglądać różnie. Istnieje opcja ustalenia sztywnej ceny, ale też podobnego do body leasingu i outsourcingu opłacania realnie przepracowanych godzin.

Podwykonawstwo oznacza zlecenie zewnętrznej firmie wykonania od początku do końca, niezależnie od wewnętrznych struktur firmy zlecającej, konkretnego projektu (np. aplikacji) na podstawie ściśle określonej, zamkniętej specyfikacji. 

Przy tej formie współpracy zlecający może ograniczyć do absolutnego minimum swój udział w procesie twórczym i skupić się na innych procesach biznesowych. Jego rolą jest przede wszystkim analiza i ocena gotowego produktu.

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.

Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna. Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość naszych usług.