DevelosBlog DevelosJakie są rodzaje aplikacji webowych?
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 29/05/2024

Jakie są rodzaje aplikacji webowych?

IT Knowledge

Jakie są rodzaje aplikacji webowych? Przykłady, które warto znać

Aplikacje internetowe cieszą się obecnie ogromną popularnością, wspierając nas w różnych dziedzinach życia. Ich zastosowania są znacznie szersze, niż mogłoby zdawać się na pierwszy rzut oka. W takim razie, jakie są najważniejsze i najciekawsze rodzaje aplikacji webowych? Przykłady prezentujemy poniżej!

Aplikacje webowe a strony internetowe — podstawowe różnice

Zanim przejdziemy do rodzajów i konkretnych przykładów aplikacji internetowych, warto w pierwszej kolejności wyjaśnić, czym jest aplikacja webowa i co różni ją od zwykłej strony internetowej. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że mowa o tym samym: w końcu zarówno do aplikacji internetowej, jak i klasycznej strony WWW dostęp uzyskujemy za pośrednictwem przeglądarki internetowej. W rzeczywistości na tym w dużej mierze kończą się podobieństwa.

Tradycyjne strony internetowe to witryny, z którymi użytkownik nie może wchodzić w interakcję lub jest w stanie robić to jedynie w bardzo ograniczonym zakresie (np. wysłać wiadomość przez prosty formularz kontaktowy). Mowa tu więc o blogach, portalach newsowych czy nieskomplikowanych stronach firmowych, na których znajdziemy tylko opis usług i dane kontaktowe.

Poszczególne rodzaje aplikacji webowych różnią się możliwościami, jakie udostępniają. Natomiast, ogółem mówiąc, aplikacje internetowe wyróżniają się w pewnym sensie oddaniem sterów w ręce użytkownika, a więc dużą interaktywnością. To mniej lub bardziej złożone narzędzia, które mogą służyć pracy, rozrywce lub nauce. Obecnie często nie odbiegają funkcjonalnościami od oprogramowania desktopowego, które wymaga pobrania i instalacji na komputerze.

Najważniejsze rodzaje aplikacji webowych

Jak zasygnalizowano już na wstępie, tworzenie aplikacji webowych daje wielkie możliwości. W zależności od potrzeb mogą pełnić bardzo różnorodne role i oferować zaawansowane funkcjonalności, które swego czasu wydawały się zarezerwowane dla aplikacji desktopowych. Przykłady i rodzaje aplikacji webowych można dzielić na podstawie licznych kryteriów. My skupimy się na tematyce i grupie docelowej.

Podział aplikacji ze względu na tematykę

Najczęściej wykorzystywane rodzaje aplikacji webowych można podzielić ze względu na ich tematykę, na takie kategorie, jak oprogramowanie:

  • streamingowe (z zakresu muzyki, gier, wideo);
  • do rezerwacji (hotelu, wycieczki), zamawiania (jedzenia, przejazdów);
  • e-commerce (sklepy internetowe, hurtownie);
  • biurowe (edytory tekstu, prezentacji, arkusze kalkulacyjne);
  • do komunikacji (skrzynki e-mailowe, komunikatory);
  • kreatywne (przykładowo aplikacje webowe do edycji zdjęć lub dźwięku, montażu wideo);
  • do zarządzania firmą i jej poszczególnymi gałęziami (systemy CRM, ERP).

Trzeba pamiętać, że dostępne aplikacje internetowe to z pewnością nie wszystkie, które dałoby się stworzyć. Jeśli macie świetny pomysł na własne rozwiązanie, czy to z istniejącej kategorii, czy zupełnie nowej, zawsze można zwrócić się do ekspertów tworzących aplikacje na zamówienie. Specjaliści przeanalizują koncept, i jeśli będzie możliwy do realizacji, pomogą przekuć go w rzeczywisty produkt.

 

Oddaj swój pomysł w ręce specjalistów Develos i ciesz się dopracowaną, bezpieczną aplikacją webową skrojoną na miarę.

Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego projektu.

 

Podział ze względu na typ odbiorcy

Podział rodzajów aplikacji webowych ze względu na typ odbiorców jest stosunkowo prosty. Można wyróżnić narzędzia skierowane do konsumentów (B2C), firm (B2B), a także o zastosowaniu mieszanym, z których korzystają obie te grupy.

Do pierwszej kategorii należy zaliczyć aplikacje o charakterze typowo rozrywkowym, na przykład serwisy streamingowe. Rozwiązania B2B to między innymi aplikacje do HR-u, prowadzenia księgowości, systemy ERP i CRM. Aplikacje webowe, z których korzystają firmy i osoby prywatne obejmują, chociażby skrzynki e-mailowe.

Aplikacje webowe — przykłady najpopularniejszych usług

Jeśli ktoś regularnie korzysta z Internetu, jest bardzo prawdopodobne, że miał okazję wypróbować liczne rodzaje aplikacji webowych. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań są wspomniane już skrzynki e-mailowe dostępne z poziomu przeglądarki, takie jak Gmail czy Outlook. Popularne media społecznościowe, w tym Facebook, X (były Twitter) czy Instagram, również mają swoje aplikacje webowe, chociaż chętniej wykorzystywane są ich wersje mobilne.

Inne przykłady aplikacji webowych o zastosowaniu typowo rozrywkowym obejmują serwisy streamingowe — Netflix, Amazon Prime Video, Spotify. Z zewnątrz wyglądają one być może jak proste odtwarzacze treści, ale „pod maską” pracują m.in. zaawansowane algorytmy rekomendacyjne. 

Co z e-commerce, czyli branżą wartą globalnie biliony złotych, opierającą się w dużej mierze właśnie na aplikacjach webowych i mobilnych? Poza sklepami internetowymi każdy zapewne słyszał (a nawet z nich korzystał), o takich platformach do e-handlu, jak Amazon, eBay, Allegro czy AliExpress. W ich przypadku regularne badanie bezpieczeństwa aplikacji webowych to podstawa — przetwarzają wiele danych, w tym płatniczych, które są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców.

Wcześniej omawialiśmy także różne rodzaje aplikacji webowych skupione na zastosowaniach biznesowych i edukacyjnych. Użytkownicy najchętniej sięgają po internetowe pakiety biurowe od największych firm technologicznych, a więc Google Workspace i Office 365, aplikacje do wideorozmów (Meets, Zoom), zarządzania zadaniami (Trello, Monday), a także edycji obrazów i wideo (Canva, narzędzia od Adobe). 

Mamy nadzieję, że wszystkie przytoczone przykłady aplikacji webowych pozwoliły Wam w pełni odkryć ich potencjał!

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.

Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna. Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość naszych usług.