DevelosBlog DevelosCzym jest aplikacja webowa?
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 12/10/2023

Czym jest aplikacja webowa?

IT Knowledge

Aplikacja webowa

Nowoczesna aplikacja webowa pozwoli Ci lepiej odpowiadać na potrzeby klientów, pracowników i partnerów biznesowych. Przedstaw nam swój koncept, a pomożemy Ci w jego skutecznej i terminowej realizacji.

Czym jest aplikacja webowa?

Warto wiedzieć, czym jest aplikacja webowa, aby móc ocenić, czy warto zainwestować w jej stworzenie. Najprostsza definicja aplikacji webowej, zwanej także aplikacją internetową, wskazuje, że jest to forma oprogramowania, które działa za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dzięki temu nie jest konieczne pobieranie i instalowanie jej bezpośrednio na urządzeniu użytkownika (laptopie, komputerze).

W praktyce oznacza to, że aplikacja webowa może być dostępna z dowolnego miejsca i urządzenia z dostępem do Internetu. Wszystkie aktualizacje są przeprowadzane na serwerze, więc użytkownicy zawsze mają dostęp do najnowszej wersji aplikacji, bez potrzeby jej pobierania i instalowania.

Rodzaje aplikacji webowych

Aplikacje webowe to szeroka kategoria, jako że oprogramowanie działające za pośrednictwem przeglądarki internetowej może zostać zaprojektowane w bardzo różnorodnych celach. Podstawowe rodzaje aplikacji webowych obejmują m.in. aplikacje biznesowe, w tym systemy CRM i ERP, e-commerce, multimedialne czy edukacyjne, a także portale społecznościowe.

Szczególnym typem aplikacji webowych są aplikacje SaaS (Software as a Service). Są to aplikacje dostarczane jako usługa, do których użytkownicy zwykle uzyskują dostęp na zasadzie płatnej subskrypcji. Mogą to być różne narzędzia biznesowe, do projektowania, systemy zarządzania bazami danych i wiele innych.

Jak działa aplikacja webowa?

Najogólniej mówiąc, działanie aplikacji webowych polega na wymianie informacji między przeglądarką użytkownika a serwerem, co umożliwia realizację różnorodnych zadań. Użytkownik, korzystając z interfejsu aplikacji w przeglądarce, wykonuje określone działania. Mogą to być np. kliknięcia przycisków, wprowadzanie danych w formularzach, przeglądanie i wybieranie opcji z menu.

To, jak działa aplikacja webowa w praktyce, może się różnić w zależności od typu aplikacji, projektu interfejsu i innych czynników. Każda interakcja użytkownika może generować żądanie do serwera. Żądanie to może obejmować różne rodzaje operacji, takie jak pobieranie danych, aktualizowanie informacji, przesłanie nowych danych i wiele więcej. Serwer, na którym działa aplikacja, odbiera żądanie, przetwarza je i zwraca odpowiedź.

Jak stworzyć aplikację webową?

Dokładna odpowiedź na pytanie, jak stworzyć aplikację webową będzie różniła się w zależności m.in. od jej rodzaju i funkcji, które ma ona posiadać. Z reguły przygotowanie aplikacji krok po kroku obejmuje takie działania, jak:

  • stworzenie planu projektu i specyfikacji technicznej
  • projektowanie interfejsu użytkownika
  • kodowanie back-endu (serwerowej części aplikacji) i front-endu (interfejs
    użytkownika)
  • testowanie
  • wdrożenie
  • utrzymanie i rozwój.

Jeśli zdecydujesz się podjąć współpracę z Develos, pierwszym etapem będzie zawsze zebranie informacji o Twoich potrzebach i wymaganiach. Na tej podstawie stworzymy wstępny prototyp. Gdy już zaakceptujesz dokumentację projektową, rozpoczniemy pełnoprawną realizację projektu.

Będziemy na bieżąco prezentować rezultaty prowadzonych działań, dzięki czemu zobaczysz, jak na danym etapie prezentuje się Twoja aplikacja webowa. Zajmiemy się implementacją gotowej aplikacji i jej wdrożeniem, a także zapewnimy pomoc techniczną.

Wybierz doświadczonych profesjonalistów i ciesz się zaawansowaną aplikacją webową skrojoną pod potrzeby Twojej firmy.
Zapewniamy terminowość, indywidualne podejście i przejrzyste warunki współpracy.

W czym pisać aplikacje webowe?

Różne technologie dają różne możliwości, w związku z tym pytanie, w czym pisać aplikacje webowe jest jak najbardziej zasadne. Jednak wybór technologii przy budowie aplikacji webowych zależy od wielu czynników, w tym od wymagań projektu i preferencji klienta. Zawsze wymaga to indywidualnej oceny.

Nie musisz posiadać wiedzy technicznej w zakresie tego, jakie rozwiązania będą najlepsze dla Twojego projektu. Chętnie przedstawimy Ci dostępne opcje i pomożemy w podjęciu odpowiedniej decyzji. Dysponujemy szeroką kadrą wykwalifikowanych ekspertów o różnorodnych specjalizacjach. Nie jest nam obce pisanie aplikacji webowych przy wykorzystaniu między innymi C#, React, Vue Js, MS SQL czy Mongo.

Aplikacje webowe — przykłady


Aplikacje webowe stanowią obecnie znaczącą część internetowego krajobrazu i są chętnie wykorzystywane w różnych branżach — od biznesu, przez edukację, po rozrywkę. Na ich stworzenie decydują się zarówno wielkie korporacje, jak i stosunkowo niewielkie firmy. Nie wymaga to posiadania wewnętrznego zespołu specjalistów IT. Budowanie aplikacji webowych można z sukcesem powierzyć zewnętrznym ekspertom, takim jak Develos.

Przykłady aplikacji webowych, które cieszą się dużą popularnością, obejmują między innymi usługi poczty elektronicznej (Gmail, Outlook), serwisy społecznościowe (Facebook), programy do zarządzania projektami (Trello, Asana) czy aplikacje do edycji dokumentów online (Google Docs).

Jak zadbać o bezpieczeństwo aplikacji webowych?

Bezpieczeństwo aplikacji webowych jest kluczowym aspektem, który przekłada się na poziom ochrony danych użytkowników, a także na wiarygodność firmy lub organizacji, która taką aplikację udostępnia. W związku z tym istotne jest, aby mieć pewność, że zabezpieczenia aplikacji są na odpowiednio wysokim poziomie.

Odpowiednio przygotowana aplikacja webowa powinna między innymi mieć zaimplementowane silne mechanizmy autoryzacji i uwierzytelniania użytkowników, a także zapewniać ochronę przed atakami typu XSS (Cross-site Scripting), SQL Injection czy CSRF (Cross-site Request Forgery).

Ponadto każda aplikacja, która przetwarza dane osobowe, musi być zgodna z obowiązującymi przepisami, takimi jak RODO. Ważne jest, aby polityka prywatności była łatwo dostępna i zrozumiała dla użytkowników. Kluczowe jest również, aby aplikacja webowa otrzymywała regularne aktualizacje i szybko eliminowała wykryte luki bezpieczeństwa.

Powierzając realizację projektu Develos, możesz mieć pewność, że bezpieczeństwo aplikacji webowych stworzonych dla Twojej firmy będzie stało na wysokim poziomie. Nasi eksperci wykorzystują najlepsze praktyki i nieustannie rozwijają swoje umiejętności, aby sprostać nawet najbardziej wymagającym projektom.

Jaka jest cena aplikacji webowej?

Cena aplikacji webowej jest trudna do jednoznacznego określenia, ponieważ zależy od wielu czynników, m.in. od jej złożoności. Im bardziej skomplikowana jest aplikacja, tym więcej czasu i zasobów będzie potrzebne na jej realizację. Aplikacje z wieloma funkcjonalnościami, integracjami z innymi systemami czy rozbudowanym interfejsem użytkownika będą kosztowały więcej niż proste rozwiązania.

Wycena aplikacji webowej odbywa się zawsze indywidualnie, na podstawie przedstawionej nam specyfikacji. Rozliczenie następuje na podstawie fixed-price, czyli z góry ustalonej ceny, przy czym za modyfikacje i dodatkowe funkcjonalności powstające w związku z ewolucją projektu, możliwe jest ustalenie dodatkowej opłaty. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

Aplikacja webowa a strona internetowa

Choć terminy "aplikacja webowa" i "strona internetowa" są często używane zamiennie, istnieją między nimi istotne różnice. Aplikacja webowa i strona internetowa to nie to samo.
Strona internetowa to zazwyczaj statyczna platforma, która dostarcza informacji do czytania i przeglądania. Jej głównym celem jest prezentowanie treści, takich jak artykuły, zdjęcia, filmy czy oferta firmy, oraz podstawowe interakcje, takie jak wypełnianie formularzy kontaktowych.

Aplikacja webowa to interaktywna platforma, która pozwala użytkownikom wykonywać określone zadania i funkcje. W przeciwieństwie do stron internetowych aplikacje webowe wymagają od użytkowników aktywnego udziału i interakcji, przez co są bardziej użyteczne, ale też trudniejsze w wykonaniu.

Aplikacja webowa — wady i zalety

Aplikacje webowe są dostępne z każdego urządzenia z dostępem do Internetu i przeglądarką internetową. Użytkownicy mogą korzystać z nich w domu, w pracy, w podróży — niezależnie od lokalizacji. Dobrze wykonana aplikacja może na przykład pomóc w prowadzeniu firmy, korzystaniu z usług oferowanych przez przedsiębiorstwo czy robieniu w nim zakupów, tym samym zwiększając efektywność pracy lub jakość obsługi klienta.

W przypadku aplikacji tworzonych na użytek wewnętrzny, z uwagi na brak konieczności instalowania oprogramowania na każdym urządzeniu, aplikacje webowe mogą być szybko wdrożone na całą organizację. Potencjalnie istnieje także opcja zintegrowania ich z innymi systemami używanymi w firmie, takimi jak CRM, ERP, systemy księgowe itp. Umożliwia to automatyzację i optymalizację wielu procesów biznesowych.

Co więcej, aplikacje webowe są łatwe do skalowania, co pozwala na dodawanie nowych funkcji i obsługę większej liczby użytkowników bez konieczności przeprojektowywania całej aplikacji. Mniejsze firmy mogą zacząć od niewielkiej, prostej aplikacji, a następnie udoskonalać i rozbudowywać ją wraz z biegiem czasu, tak aby odpowiadała aktualnym potrzebom i możliwościom finansowym przedsiębiorstwa.

 

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.

Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna. Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość naszych usług.