DevelosBlog DevelosAplikacja webowa a aplikacja mobilna - czym się różnią?
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 29/05/2024

Aplikacja webowa a aplikacja mobilna - czym się różnią?

IT Knowledge

Aplikacja webowa a aplikacja mobilna — czym się różnią?

Chcesz zmodernizować ofertę firmy, docierać do swoich klientów na nowe sposoby lub ułatwić pracę pracownikom? Dedykowane oprogramowanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Czym charakteryzuje się aplikacja webowa, a jakie cechy ma aplikacja mobilna? Która będzie lepszym rozwiązaniem? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz poniżej!

Aplikacja webowa a mobilna — podstawowe różnice

O ile nie powinno budzić wątpliwości, co to aplikacja mobilna (czyli po prostu aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne), warto pokrótce przypomnieć, czym jest aplikacja webowa. Chodzi tutaj o usługi dostępne z poziomu witryny internetowej, stąd też funkcjonują również pod nazwą aplikacji internetowych. 

Nie każda strona WWW jest aplikacją webową: mowa konkretnie o oprogramowaniu, które pozwala na interakcję ze strony użytkownika. Do tej kategorii nie zaliczają się np. proste, statyczne witryny z portfolio usługodawcy.

W takim razie co wyróżnia aplikację webową, a co aplikację mobilną? Aplikację webową można w teorii uruchomić na urządzeniu mobilnym, otwierając przeglądarkę internetową i wchodząc na daną stronę internetową. Zwykle jednak tego typu oprogramowanie jest zoptymalizowane przede wszystkim pod komputery i laptopy, czyli sprzęty o większym ekranie, obsługiwane klawiaturą i myszką.

Aplikacja mobilna występuje zaś na tabletach i smartfonach. Jest tworzona z myślą o konkretnych systemach operacyjnych, jednym lub kilku. Z tego względu zdarza się, że jakieś oprogramowanie jest dostępne na Androidzie, ale nie na iOS-ie i vice versa. Trzeba pobrać i zainstalować ją na swoim urządzeniu, podobnie, jak w przypadku aplikacji desktopowej. 

Webowa nie stawia takiego wymogu. Wystarczy wejść na stronę, zalogować się na konto, aby uzyskać dostęp do swoich danych z dowolnego urządzenia. Takie rozwiązanie jest wygodne, ale w związku z tym aplikacja nie może działać bez dostępu do Internetu, podczas gdy niektóre aplikacje mobilne mają funkcję offline.

Jakie możliwości stwarza aplikacja webowa?

Jakie unikalne opcje daje aplikacja webowa, a jakie aplikacja mobilna? Odpowiedź na to pytanie zacznijmy od pierwszego z wymienionych rozwiązań. Aplikacje internetowe to przede wszystkim niezwykle uniwersalne oprogramowanie. Nie jest ograniczone do konkretnego systemu operacyjnego, a potrzebuje do działania jedynie wybranej przeglądarki internetowej i połączenia z siecią. Użytkownik zawsze będzie miał dostęp do najbardziej aktualnej wersji, bez konieczności dokonywania aktualizacji.

Jednocześnie aktualnie dostępna technologia daje ogromne możliwości w zakresie jej funkcjonalności. Obecnie aplikacje webowe często nie odstają niczym od desktopowych. W przeglądarce można korzystać z zaawansowanych edytorów graficznych, narzędzi do zarządzania relacjami z klientami, systemów zarządzania treścią i nie tylko. 

Na co pozwala aplikacja mobilna?

Porównując, co oferuje aplikacja webowa, a co aplikacja mobilna, trzeba uwzględnić unikalny system sterowania smartfonów i tabletów. Urządzenia mobilne są obsługiwane dotykowo, co pozwala na dużą dozę interaktywności i świetnie sprawdza się w różnego rodzaju prostych grach, e-commerce, porównywaniu oraz zamawianiu szybkich usług (dowóz jedzenia lub zakupów, taksówka) czy wielu innych zastosowaniach. Ich możliwości dodatkowo poszerza dostęp do wielu istotnych funkcji smartfona, takich jak aparat lub lokalizacja. 

Istotnym aspektem w przypadku aplikacji mobilnych są także powiadomienia push. Co prawda aplikacje webowe też mogą wysyłać powiadomienia do systemu, natomiast w przypadku urządzeń mobilnych odgrywają one szczególną rolę, jako że wiele osób niemal zawsze ma smartfona przy sobie i regularnie sprawdza nowe alerty. Oznacza to możliwość błyskawicznej aktywizacji odbiorców w dowolnym miejscu oraz czasie.

Rodzaje aplikacji webowych i mobilnych

Aplikacje webowe pod wieloma względami różnią się od aplikacji mobilnych, ale mają też kilka podobieństw. Można podzielić je na kategorie według podobnych kryteriów. Pierwszym z nich jest tematyka. Wśród najpopularniejszych rodzajów aplikacji webowych i mobilnych można wymienić aplikacje:

  • bookingowe (rezerwacja hoteli, podróży, taksówek, stolików),
  • społecznościowe,
  • e-commerce,
  • multimedialne (do streamingu wideo, muzyki),
  • finansowe (aplikacje do oszczędzania, bankowe).

To tylko kilka przykładów, bowiem w obu przypadkach możliwości są niemal nieograniczone. Nieustannie powstają kolejne rozwiązania, zarówno z wymienionych kategorii, jak i zupełnie nowych. Wszystko zależy od potrzeb, kreatywności oraz zasobów firmy.

Ponadto poszczególne aplikacje miewają odmienne grupy docelowe. Wyróżnia się aplikacje na użytek wewnętrzny (np. dla działu HR), dla partnerów biznesowych i dla klientów (osób fizycznych lub przedsiębiorców), czy też o zastosowaniu mieszanym. 

Kolejnym kryterium podziału jest monetyzacja, w kontekście oprogramowania kierowanego „na zewnątrz”. Takie aplikacje bywają darmowe (całkowicie lub z wykorzystaniem reklam), ale mogą być również płatne, w modelu Software as a Service (SaaS), czyli oprogramowanie jako usługa. Dużą popularnością cieszy się obecnie rozliczenie na zasadzie subskrypcji, ale zdarzają się również opłaty za bezterminowy dostęp do aplikacji.

Aplikacja webowa a mobilna — na którą warto się zdecydować?

Aplikacja webowa i mobilna to dwa zupełnie różne typy oprogramowania, które nie powinny ze sobą rywalizować, a się dopełniać. Obie mają swoje wady i zalety, które okazują się kluczowe w różnych okolicznościach. W wielu przypadkach firmy dysponują zarówno jedną, jak i drugą (a nierzadko do kompletu dołączają także aplikację desktopową). 

Dobrą praktyką jest działanie na możliwie jak największej liczbie platform, tak aby każdy użytkownik miał możliwość skorzystania z oferty. Nie trzeba tworzyć ich na własną rękę. Zamiast tego można zaufać doświadczonej firmie, która tworzy aplikacje na zamówienie, takiej jak Develos.

 

Zależy Ci na nowoczesnej, skalowalnej aplikacji webowej lub mobilnej dla Twojej firmy!

Zaufaj Develos! Doświadczony zespół o szerokich kompetencjach. Indywidualne podejście i terminowa realizacja.

 

Trzeba jednak przyznać, że faktycznie są takie typy aplikacji, w przypadku których jedna platforma wybija się ponad inne. Do niektórych zastosowań po prostu bardziej nadaje się dana platforma, czy to z racji na jej wygodę i ciągłą dostępność (w przypadku aplikacji mobilnych), czy zaawansowane funkcjonalności (gdy chodzi o aplikacje webowe).

Przykładowo, w przypadku aplikacji do zamawiania jedzenia lub przejazdów kluczową rolę odgrywają aplikacje mobilne, jako że często korzystamy z nich w pośpiechu lub poza domem. Większość popularnych firm świadczących tego typu usługi posiada także aplikacje webowe, ale cieszą się one mniejszą popularnością. 

Każdy przedsiębiorca, który rozważa, jakie oprogramowanie stworzyć w pierwszej kolejności, musi wziąć pod uwagę, jakie różnice występują pomiędzy aplikacją webową a aplikacją mobilną i dobrać odpowiednie rozwiązanie do swoich indywidualnych potrzeb. Mamy nadzieję, że zebrane w tym artykule informacje okażą się pomocne!

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.

Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna. Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość naszych usług.