Vue JS vs React – jaką technologię wybrać?
Wybór odpowiedniego narzędzia do swojego projektu może przyprawić o ból głowy. Do najpopularniejszych frameworków wśród technologii front-endowych należą Vue JS i React. Oba zdobyły uznanie dzięki swojej elastyczności, wsparciu społeczności oraz stosunkowo niskim progom wejścia. Który z nich sprawdzi się lepiej w Twoim projekcie? Który jest idealnym rozwiązaniem dopasowanym do Twoich potrzeb? Sprawdźmy to i porównajmy: Vue JS vs React!
Vue JS vs React – czym są obie technologie?
Porównanie Vue JS vs React musimy rozpocząć od przytoczenia kontekstu. Wiemy już, że obie technologie to frameworki. Czym są frameworki? To predefiniowane zbiory narzędzi i bibliotek, które ułatwiają tworzenie aplikacji webowych przez oferowanie gotowych rozwiązań dla typowych problemów napotykanych przez programistów. W ten sposób programista nie musi tracić czasu na rozwiązywanie pewnych problemów od zera, gdyż framework ma wbudowany gotowy kod, którego można użyć. Jest to w pełni dozwolone, nie jest plagiatem, ani niczym w tym stylu.
Skoro już znamy podstawy, przejdźmy do konkretów. Czym jest Vue JS? To progresywny framework JavaScript (JS) stworzony w 2014 roku. Skupia się na ułatwieniu budowy interfejsów użytkownika oraz integracji z już istniejącymi aplikacjami. Jest uznawany za bardziej intuicyjny i prostszy w nauce, m.in. dzięki oparciu się na stosowaniu gotowych komponentów.
Czym jest React? To framework (również do JavaScriptu) stworzony w 2013 roku przez Facebooka. Dzięki takiemu pochodzeniu jest przystosowany do tworzenia dużych i dynamicznych aplikacji. Ma również większą społeczność, jest bardziej wydajny i elastyczny. W rzeczywistości jednak, pod względem możliwości, framework frameworkowi nie równy, o czym przeczytasz w następnym akapicie.
Masz problem z wyborem właściwego rozwiązania? Spokojnie, jesteśmy tu dla Ciebie.
Skontaktuj się z Develos, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy dopasować narzędzia do projektu!
Podstawowe różnice – Vue JS vs React
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że obie technologie są przynajmniej bardzo podobne. Obie to frameworki, są przeznaczone do JavaScriptu, powstały w podobnym czasie i przyświeca im podobny cel – uproszczenie programowania. Tradycyjnie jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jakie są różnice między Vue JS i React?
- Struktura – Vue JS to pełnoprawny framework, który oferuje rozwiązania do wielu (jeśli nie wszystkich) aspektów budowy aplikacji. React często jest w uproszczeniu nazywany frameworkiem, ale w rzeczywistości to „tylko” biblioteka skupiająca się na renderowaniu interfejsu użytkownika, nie jest więc tak wszechstronna, jak Vue i do większych problemów może wymagać innych bibliotek. Nie ma np. zaimplementowanego rozwiązania do routingu. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, sprawdź nasz poradnik, jak krok po krok projektować aplikację webową.
- Nauka – Vue JS jest często postrzegany jako bardziej przyjazny dla początkujących. Uznawany jest za prostszy, ma również bogatszą dokumentację. React wymaga od użytkownika znajomości zaawansowanych koncepcji, bez których nie ruszy z miejsca.
- Integracja z projektami – Co prawda obie technologie nadają się do stopniowego wdrożenia w istniejące projekty, Vue JS ma w tym zakresie przewagę. Można go bez większego problemu używać w mniejszych częściach aplikacji. W teorii React również ma taką możliwość, ale może wymagać większej ilości dodatkowych narzędzi do pełnego wdrożenia.
Wsparcie społeczności – Vue JS, czy React?
W świecie IT jedną z najważniejszych cech jest wsparcie społeczności. Każde narzędzie, oprogramowanie i technologia skupia użytkowników, którzy dzielą się wiedzą lub stworzonymi przez siebie rozwiązaniami. Te pozwalają na łatwe poszerzenie możliwości zastosowanej technologii lub szybkie znalezienie pomocy przy rozwiązaniu problemu. Dla doświadczonych programistów to właśnie wsparcie społeczności może być najważniejszym argumentem w wyborze.
W tym kontekście React zdecydowanie przoduje. Zaplecze technologiczne zapewniane przez Facebooka przekłada się na ogromną społeczność, gdyż zawsze znajdzie zastosowanie. Dzięki temu React może pochwalić się ogromną społecznością i zasobami, na które składają się kursy, tutoriale, dodatkowe biblioteki i wiele innych.
Vue JS, chociaż ma mniejszą społeczność, nie jest pod tym względem złe – nie popadajmy w skrajności. Mniejsza społeczność wciąż zapewnia mnóstwo takich samych materiałów: kursy, dokumentacje i fora. Jako kompletny framework dynamicznie rośnie na popularności i zyskuje coraz więcej zwolenników, co sprawia, że ma przed sobą dobrą przyszłość.
React vs Vue JS – zalety każdego rozwiązania
Wiemy już, czym są oba rozwiązania oraz czym się różnią. Do wyboru jednej technologii najważniejsze mogą jednak być ich zalety. Jakie są zalety Reacta i Vue JS?
Zalety React:
- elastyczność – wsparcie ogromnej firmy, jaką jest Facebook, przekłada się na ogromne możliwości; w tym do tworzenia ogromnych aplikacji,
- wydajność – z tych samych powodów React jest zoptymalizowany pod doskonałą wydajność interfejsu,
- popularność i wsparcie – wsparcie przez giganta pokroju Facebooka i duże możliwości w naturalny sposób przełożyły się na zgromadzenie wielkiej społeczności, w tym innych firm technologicznych; duża popularność oznacza dostępność wielu zasobów edukacyjnych, tutoriali oraz bibliotek pomocniczych.
Zalety Vue JS:
- kompleksowość – Vue JS to pełny framework, który oferuje wszystkie rozwiązania potrzebne do stworzenia aplikacji bez potrzeby sięgania po dodatkowe biblioteki,
- elastyczność w małych i średnich projektach – Vue JS to gotowe narzędzie do pracy nad mniejszymi i średnimi projektami,
- łatwość nauki – jest znacznie bardziej intuicyjny, a co za tym idzie czytelniejszy i prostszy do nauki; jego struktura i liczba wbudowanych rozwiązań pozwalają na szybkie wdrożenie, szczególnie że programista nie musi sięgać po inne narzędzia.
Vue czy React – który wybrać?
Decyzja o tym, co wybrać, Vue, czy React zależy od kilku czynników, jednak za główny można uznać wielkość projektu. Do dużych i złożonych aplikacji lepszy będzie React, który w takim celu został stworzony. Oczywiście równie dobry może okazać się do mniej skomplikowanych aplikacji, aczkolwiek tam trafniejszym rozwiązaniem może być Vue JS, który ma znacznie niższy próg wejścia i nie wymaga dużego doświadczenia od programisty. Pamiętaj – w każdej chwili możesz skontaktować się z Develos, żebyśmy pomogli Ci w ocenie, które rozwiązanie będzie lepsze do Twojego projektu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!