DevelosBlog DevelosProjektowanie aplikacji webowych krok po kroku
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 29/05/2024

Projektowanie aplikacji webowych krok po kroku

IT Knowledge

Jak wygląda projektowanie aplikacji webowych? Cały proces krok po kroku

Projektowanie aplikacji webowych, a także desktopowych czy mobilnych to zawsze złożony proces. Oczywiście dokładny poziom jego skomplikowania różni się w zależności od okoliczności. Zastanawiając się nad stworzeniem własnego rozwiązania, z całą pewnością warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Jak wygląda projektowanie aplikacji webowych (internetowych)? Poszczególne kroki omówimy poniżej!

Projektowanie aplikacji webowych — na co zwrócić uwagę?

Większość przedsiębiorców wie już, czym jest aplikacja webowa, ponieważ z wielu korzysta np. internetowych pakietów biurowych, CRM-ów czy narzędzi marketingowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad przygotowaniem własnego rozwiązania tego typu.

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko, że inwestycja się nie zwróci, projektowanie aplikacji webowych nie powinno odbywać się „na ślepo”. Ciekawy pomysł to podstawa, ale on sam najczęściej nie wystarczy, aby stworzyć oprogramowanie, które faktycznie spotka się z zainteresowaniem na rynku (czy też będzie realnie użyteczne, w przypadku oprogramowania tworzonego na użytek swoich pracowników).

W pierwszej kolejności trzeba zbadać otoczenie konkurencyjne, a także potrzeby i oczekiwania potencjalnych użytkowników aplikacji. Chodzi o to, aby zweryfikować, czy dane rozwiązanie jest w ogóle potrzebne, a jeśli tak, to jakie elementy powinno obejmować. Projektowanie aplikacji internetowej, w tym jej poszczególnych funkcji, ale też charakteru (np. w zakresie designu), będzie wtedy prostsze, a jednocześnie skuteczniejsze.

Jak wybrać odpowiednią technologię dla aplikacji webowej?

Zanim będzie można na dobre zabrać się za budowanie aplikacji webowej, trzeba ustalić, w jakich technologiach będzie ona wykonywana. Trudno tutaj o gotowe rozwiązanie, które będzie odpowiednie dla wszystkich sytuacji, ponieważ wiele zależy od specyfiki projektu.

Wśród najpopularniejszych frameworków aplikacji internetowych najczęściej wymienia się takie rozwiązania, jak React, Angular, Vue.js (dla front-endu), Node.js czy Django (dla back-endu), ale dostępnych jest także wiele innych opcji. 

Poszczególne frameworki mogą różnić się m.in. w zakresie łatwości wykorzystania, skalowalności czy materiałów od społeczności (dokumentacja, poradniki i inne materiały mogą być trudniej dostępne dla bardziej niszowych technologii). Rozważając tę kwestię, warto myśleć przyszłościowo — nie skupiać się tylko na bieżącym zapotrzebowaniu, które wiąże się z projektowaniem aplikacji webowej, ale wziąć pod uwagę plany co do dalszego rozwoju oprogramowania.

Jeśli firma nie posiada wewnętrznego działu IT lub z innych względów nie chce projektować aplikacji internetowej własnymi siłami, bez obaw: nic nie stoi na przeszkodzie, aby zlecić stworzenie oprogramowania, w tym dobranie odpowiednich technologii, zewnętrznemu podmiotowi. W takim przypadku nie będzie trzeba polegać na własnej wiedzy technicznej i ryzykować pomyłki. Jeśli zaufa się odpowiedniemu wykonawcy, aplikacja na zamówienie może prezentować bardzo wysoki poziom, a pozwala zaoszczędzić czas i zasoby ludzkie.

 

Chcesz zbudować bezpieczną, wydajną aplikację webową od zera?

Wybierz Develos! Indywidualne podejście, doświadczona kadra i ciągły rozwój to nasz klucz do sukcesu.

 

Narzędzia do tworzenia aplikacji internetowych — jakie warto znać?

Narzędzia do tworzenia aplikacji internetowych można podzielić na kilka kategorii, w tym: związanych z frameworkami, faktycznym kodowaniem oprogramowania, projektowaniem interfejsów, a także kontrolą wersji i testowaniem opracowywanych rozwiązań. Oczywiście, w każdym przypadku stack technologiczny może wyglądać nieco inaczej, w zależności m.in. od planowanych funkcjonalności aplikacji. Natomiast warto znać kilka najchętniej wybieranych opcji.

Środowisko programistyczne

Projektowanie aplikacji internetowych osobom postronnym może kojarzyć się przede wszystkim z pisaniem kodu — i właśnie do tego (a także do jego debugowania) służą środowiska programistyczne. 

Dużą popularnością w tej kategorii cieszy się m.in. Visual Studio Code od Microsoftu. To oprogramowanie open source, które może pochwalić się wszechstronnością i dostępnością ogromnej liczby rozszerzeń, które jeszcze bardziej poszerzają jego możliwości. Wielu programistów zajmujących się budowaniem aplikacji webowych sięga także po Sublime Text, PHPStorm czy NetBeans.

Projektowanie interfejsów

Mówi się, aby nie oceniać książki po okładce, ale w praktyce aplikacja z nieciekawym, trudnym w nawigacji i mało nowoczesnym interfejsem będzie zawsze miała trudniejszy start niż konkurencyjne rozwiązanie, które oferuje te same funkcjonalności, ale jest bardziej przyjazne dla użytkownika. 

Stąd w procesie projektowania aplikacji webowych dużą rolę odgrywają narzędzia do projektowania interfejsów, które pozwalają zaplanować oprogramowanie od strony wizualnej, bez kodowania. Wśród najchętniej wykorzystywanych można wymienić Sketch, Figmę oraz Adobe XD.

Kontrola wersji

Jak wskazuje już sama nazwa tej kategorii, narzędzia do kontroli wersji pozwalają śledzić zmiany w kodzie. Ma to szczególne znaczenie przy większych, wieloosobowych projektach, gdy brak nadzoru nad zmianami może wprowadzić spory chaos. Niejednokrotnie przydaje się także w przypadku mniejszych inicjatyw. Do kontroli wersji przy projektowaniu aplikacji internetowych najczęściej służą programistom Git oraz Github. 

Testowanie aplikacji

Budowanie aplikacji webowych nie może obejść się bez dogłębnych testów, przeprowadzanych na różnych etapach całego procesu. Oprogramowania do testowania jest naprawdę wiele, zarówno, jeśli chodzi o testy manualne, jak i automatyczne. Cypress, LambdaTest, BugHerd, Katalon Studio — to tylko kilka znanych i lubianych przykładów, które warto znać.

Projektowanie aplikacji webowych — omówienie krok po kroku

Proces projektowania aplikacji webowych bywa bardziej lub mniej czasochłonny i skomplikowany. Innych zasobów będzie wymagać prosta aplikacja z kilkoma funkcjami, a innych zaawansowane, dedykowane rozwiązanie, które nie będzie miało sobie równych na rynku. 

Z reguły jednak dla każdego oprogramowania można wyróżnić podobne ogólne kroki w rozwoju, które różnią się jedynie dokładnym przebiegiem.

Ustalenie celu i analiza kosztów

Czego firma oczekuje od aplikacji na start, a co chciałaby, aby zostało dodane w późniejszym terminie? Do kogo jest kierowane oprogramowanie i czym powinno się charakteryzować? Co ma odróżniać je od oferty konkurencji? Na te i inne pytania warto odpowiedzieć sobie jak najszybciej. 

Trzeba przy tym pamiętać, że nie wszystkie możliwe funkcjonalności zawsze muszą być gotowe już w momencie debiutu oprogramowania. Nierzadko aplikacje debiutują w stosunkowo prostej formie, aby dopiero później rozwijać się w bardziej zaawansowane rozwiązania. 

Wiedząc, co ma się składać na dane oprogramowanie, będzie można oszacować koszty związane z budowaniem aplikacji webowej.

Metody i technologie

Kolejnym krokiem, kiedy już uda się zebrać informacje o potrzebach i wymaganiach klienta, jest przygotowanie specyfikacji technicznej aplikacji. Będzie ona stanowiła fundament dalszego projektowania aplikacji webowej. Możliwe jest modyfikowanie jej już w trakcie rozwoju oprogramowania, aczkolwiek może się to wiązać z dodatkowymi kosztami.

Wyznaczenie kolejności zadań i development

Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, a także na opracowanej specyfikacji technicznej, wykonawca może przejść już do szczegółowego planowania kolejności działań i developmentu, czyli budowania aplikacji webowej. W cały proces zaangażowanych jest wielu ekspertów z różnorodnych dziedzin, w zależności od potrzeb danego projektu.

Tworzenie aplikacji internetowej to zadanie nie tylko dla koderów, ale też m.in. testerów, designerów czy scrum masterów. Im bardziej złożona i nietypowa aplikacja, tym więcej specjalistów będzie trzeba zaangażować w proces jej przygotowania.

Prototyp

Na pewnym etapie projektowania aplikacji internetowych można już mówić o działającym prototypie, czyli wstępnej wersji oprogramowania. Powstająca aplikacja jest testowana wewnętrznie, a następnie wdrażana na środowisko klienckie.  

Żeby zapewnić wysoką jakość efektu końcowego, konieczne jest dogłębne badanie bezpieczeństwa aplikacji webowych, ich użyteczności, wydajności, skalowalności, innych wymagań niefunkcjonalnych i funkcjonalnych.

Wersja do publikacji

Po ukończeniu wszystkich opisanych powyżej etapów projektowania aplikacji webowych przechodzimy do fazy najważniejszej, czyli do udostępnienia oprogramowania użytkownikom końcowym. Wdrożenie aplikacji na środowisko produkcyjne, czyli jej premiera, jest poprzedzona testami akceptacyjnymi. 

W ich przypadku chodzi już nie tyle o to, aby wyłapać ewentualne błędy (większość z nich powinna zostać wykryta i załatana już wcześniej), a o ostateczną weryfikację i potwierdzenie, że aplikacja webowa działa i oferuje to, co zostało założone. Gdy uda się to zrobić, przychodzi czas na publikację.

Niezależnie od tego, czy projektowaniem aplikacji internetowych zajmuje się wewnętrzny zespół, czy zewnętrzni specjaliści, ważnym aspektem jest odpowiednie przeszkolenie pracowników z obsługi platformy. Tak, aby mogli efektywnie korzystać z niej w codziennej pracy (gdy jest to typowo aplikacja do użytku wewnętrznego) lub skutecznie pomagać użytkownikom końcowym, gdy ci natrafią na jakieś problemy.

Dalsze wsparcie

Budowa aplikacji webowych realnie nie kończy się na pierwszym wdrożeniu na środowisko produkcyjne. Już po udostępnieniu jej użytkownikom końcowym pojawia się potrzeba dalszego utrzymania oprogramowania, w tym naprawiania błędów i luk, które wyjdą dopiero „w praniu”. Kluczowe jest także dodawanie kolejnych funkcji i optymalizacja obecnych na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez użytkowników, a także zachowania konkurencji, tak aby nie pozostać w tyle i cały czas się rozwijać.

Wiele niewątpliwie zależy od okoliczności, przede wszystkim głównego zastosowania aplikacji. W przypadku niektórych rozwiązań, mimo upływu lat, nie trzeba dużo zmieniać względem wstępnego projektu aplikacji webowej, aby zachować popularność. Przykładem może być Reddit, który w pewnym momencie odświeżył interfejs, ale poza tym od długiego czasu pozostaje w kluczowych aspektach niezmienny.

Jak stworzyć aplikację internetową? Podsumowanie

Powyższa odpowiedź na pytanie, jak stworzyć aplikację webową, jest dość długa, a i tak zgromadzone informacje to zaledwie wycinek, jeśli chodzi o przygotowywanie tego typu oprogramowania. 

Nie warto się jednak zniechęcać, ponieważ dobra aplikacja internetowa może mieć dla firmy ogromną wartość, czy to jako produkt dla klientów i partnerów biznesowych, czy narzędzie na użytek wewnętrzny. 

Co więcej, tworzenie aplikacji webowych można zlecić zewnętrznej firmie, więc nie musi ono wiązać się z zatrudnieniem dodatkowych pracowników i innymi utrudnieniami. Dzięki pomocy ekspertów, budowanie aplikacji webowych może być szybkie, sprawne i bezproblemowe!

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.

Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna. Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość naszych usług.