Aplikacje webowe – jaki język najlepiej wybrać?
Aplikacje webowe – jaki język najlepiej wybrać?
Najważniejszym elementem przygotowania do pracy jest dobór odpowiednich narzędzi. W przypadku tworzenia aplikacji takim narzędziem jest język programowania. Konsekwencje złej decyzji będą się za tobą ciągnąć przez cały czas projektu. Sprawdźmy: jak tego uniknąć? Jeśli chodzi o aplikacje webowe – jaki język wybrać?
Czym kierować się wybierając język do aplikacji webowej?
W teorii w praktycznie każdym języku można stworzyć aplikację webową. Jednak zdecydowanie lepiej dobrać język pod wymagania projektu. Każdy z nich ma swoje unikalne zalety i jest dostosowany do różnych typów aplikacji i środowisk programistycznych. Przez dopasowanie do projektu będzie można lepiej użyć jego mocne strony dla swoich korzyści.
Jaki język wybrać do aplikacji webowej? Musisz wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- Wydajność i skalowalność. Różne języki mają różną charakterystykę i potencjał tych czynników. Czemu? Np. C++ jest w tym momencie już dosyć starym językiem (w skali branży). Gdy był tworzony, nikt nie przewidział, że potrzeby branży rozrosną się w takim tempie i w takiej skali. Potencjalne problemy ze skalowalnością nie mają za to żadnego wpływu na wydajność. Jest to jeden z lepszych języków dla zadań wymagających wykonywania intensywnych obliczeń. Dla szybkiego rozwoju i implementacji rozmaitych pomysłów może być lepszy sporo młodszy Python. Twoje potrzeby w tym zakresie pozwolą nam zidentyfikować odpowiedni język do aplikacji webowej.
- Szybkość pracy i wydajność programowania. Nowsze języki programowania zostały zaprojektowane w sposób, który ma ułatwić ich naukę. Dzięki prostszej składni i rozbudowanym bibliotekom można znacząco skrócić czas pracy. Oznacza to jednak częste korzystanie z rozwiązań stworzonych przez innych, które niekoniecznie będą w 100% pokrywać twoje potrzeby. Z drugiej strony starsze, bardziej “manualne” języki wymuszają tworzenie wszystkiego od zera, co pozwala “uszyć” aplikację na miarę, ale wydłuża proces i podnosi koszty.
- Ekosystem i biblioteki. Inaczej mówiąc: dostępne dodatkowe narzędzia, które mogą znacząco wpłynąć na produktywność, możliwości i czas pracy. Dostępność solidnych bibliotek może usprawnić rozwój, zmniejszyć liczbę błędów i zapewnić, że aplikacja jest zgodna z najlepszymi praktykami. Świetnym przykładem jest JavaScript z szerokim wyborem frameworków (np. React, Angular, Vue.js).
- Wsparcie społeczności. Każdy język skupia wokół siebie społeczność programistów, którzy wymieniają się doświadczeniami, poradami oraz tworzonymi przez siebie narzędziami w standardzie open-source. Dla młodszych programistów to często wsparcie edukacyjne, a dla starszych pomysły i innowacje, które mogą wykorzystać w twojej aplikacji.
- Kompatybilność i integracja. Wybrany język musi dobrze współpracować z innymi technologiami. Jeśli wśród twoich potrzeb jest współdziałanie z modelem uczenia maszynowego, dobrym wyborem będzie Python z jego wsparciem dla tej dziedziny. Jeśli aplikacja ma być osadzona na stronie internetowej i wchodzić w interakcje z różnymi usługami internetowymi, odpowiedni dzięki swojej wszechstronności może być JavaScript.
- Konserwacja. Łatwość w utrzymaniu i częste aktualizacje mogą mieć kluczowe znaczenia dla zapewnienia bezpieczeństwa projektu. Ponownie w grę wchodzi poziom skomplikowania składni. Z jednej strony promuje to nowsze i prostsze języki, ale w ich przypadku jest się również zależnym od frameworków i tego, czy one dostaną aktualizacje. Języki o skomplikowanej składni wymagają więcej wysiłku przy aktualizacjach, ale są odporne na nagły brak wsparcia dla dodatkowych narzędzi.
- Doświadczenie zespołu. Wykorzystanie obecnej wiedzy i mocnych stron zespołu programistów jest niezbędne. Wybór języka znanego zespołowi może zmniejszyć koszty szkolenia i poprawić produktywność. Nic się nie bój: w Develos dobierzemy programistów z umiejętnościami wymaganymi dla twojego projektu.
Aplikacje webowe – jaki język wybrać?
Kwestia tego, jaki język do aplikacji webowej wybrać, jest ważna nie tylko na początku projektu. Będzie mieć swoje konsekwencje przez cały okres życia aplikacji. Wybór odpowiedniego języka do tworzenia aplikacji internetowych wymaga starannego wyważenia wymagań technicznych, możliwości zespołu i przyszłych rozważań dotyczących rozwoju.
Jeśli chcesz, żeby twoja aplikacja na zamówienie odniosła sukces możliwie najmniejszym kosztem, a jednocześnie była wydajna, bezpieczna i łatwo skalowalna pod kątem przyszłego zapotrzebowania, musisz podjąć prawidłową decyzję. W Develos rozumiemy, że możesz nie mieć wiedzy, która pozwoli ci podjąć taką decyzję, stąd możesz nam zaufać, że odpowiemy na wszystkie twoje pytania. Przybliżymy temat oraz przedstawimy wady i zalety poszczególnych języków w odniesieniu do twojego projektu. Poniżej przedstawimy szczegółowe opisy poszczególnych języków, jednak równie dobrze możesz się zgłosić po naszą ekspertyzę już teraz!
Kompleksowe wsparcie w doborze odpowiedniego języka dla twojej aplikacji webowej.
Wybierz indywidualne podejście i wiedzę ekspertów.
JavaScript
Jeżeli twój projekt oscyluje wokół strony internetowej, jest bardzo wysoka szansa na to, że najlepszym językiem do aplikacji webowej będzie właśnie JavaScript. JS jest praktycznie niezbędny ze względu na jego zdolność do natywnego działania we wszystkich głównych przeglądarkach internetowych. To sprawia, że aplikacja w nim stworzona będzie uniwersalnie działać wśród zdecydowanej większości internautów, a ty nie wykluczysz nikogo ze swojej potencjalnej grupy docelowej.
Rozbudowany ekosystem JavaScript obejmuje liczne biblioteki, frameworki i narzędzia, które znacznie zwiększają możliwości programistyczne. Popularne frameworki front-endowe, takie jak React, Angular i Vue.js, ułatwiają tworzenie złożonych, interaktywnych interfejsów użytkownika. Z drugiej strony nie jest mu obca praca po stronie serwera dzięki Express.js.
Ze względu na łatwą składnię i dużą dostępność licznych źródeł i poradników jest to język często wybierany jako pierwszy w nauce programowania. Otwiera to drzwi do dużej liczby programistów, którzy zaczynali swoją przygodę od pytań pokroju: “czym jest aplikacja webowa?”. W branży często przyjmuje się, że naukę powinno się zacząć od wybrania projektu i dążenia do jego realizacji.
Python
Python (nazwa pochodzi od Monty Pythona, nie od zwierzęcia) to w świecie IT dosyć młody język. To sprawia, że mógł powstać, ucząc się na błędach poprzedników. Dzięki temu jest bardzo czytelny, a co za tym idzie – prosty w obsłudze i łatwy w nauce. Czysty kod przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędów, szybszy proces rozwoju i łatwiejsze utrzymanie. To też miało wpływ na szybkie zbudowanie dużej społeczności oraz dodatkowych narzędzi.
Wśród frameworków dostępnych w Pythonie znajdziemy np. Django i Flask. W szczególności ten pierwszy wyróżnia się wbudowanymi funkcjami do obsługi uwierzytelniania, operacji na bazach danych i routingu adresów URL. Python prezentuje wiele gotowych rozwiązań, które pozwalają szybko stworzyć projekt przeznaczony do podstawowych popularnych zadań.
Jednak największą zaletą Pythona są jego możliwości związane z uczeniem maszynowym (ang. machine learning). W tym momencie Python jest właściwie zawsze odpowiednim wyborem, jeśli chodzi o takie potrzeby. Python jest potężnym i elastycznym językiem do dostarczania wysokiej jakości, łatwych w utrzymaniu i skalowalnych aplikacji internetowych.
C++
C++ nie jest językiem kojarzonym z tworzeniem stron internetowych, jednak bardzo często działa na ich “zapleczu”. Znany jest z wysokiej wydajności i efektywności w zadaniach wymagających dużej liczby precyzyjnych obliczeń i kontroli nad zasobami. Na C++ z reguły działają aplikacje do modelowania finansowego, ale również serwery gier. W szczególności ta pierwsza funkcja okaże się nieoceniona do obsługi dużej ilości danych i złożonych algorytmów.
Użycie C++ wiąże się jednak z kilkoma wyzwaniami. W świecie IT jest to dosyć wiekowy język, co przekłada się na obecność nieintuicyjnych (żeby nie powiedzieć: “przestarzałych”) rozwiązań. Nie jest to mur nie do przejścia. Wymaga po prostu starszych, bardziej doświadczonych programistów z dogłębnym zrozumieniem języka, jego składni i praktyką w czytaniu kodu.
C++ może być jednak niezastąpiony, gdy chodzi o maksymalną wydajność i kontrolę nad zasobami sprzętowymi. Ręczne zarządzanie pamięcią wymaga większych nakładów pracy, ale pozwala dokładniej kontrolować powyższe procesu. Jego użycie w tworzeniu stron internetowych jest często uzupełniane przez inne języki i technologie. Rozwiązania hybrydowe wykorzystują mocne strony C++ dla komponentów o krytycznym znaczeniu dla wydajności, przy jednoczesnym użyciu języków wyższego poziomu do szybkiego rozwoju i łatwiejszej konserwacji innych części aplikacji.
PHP
PHP jest uznawany za język prosty do nauki podstaw, ale trudny do pełnego opanowania. W dzisiejszym świecie jednak naukę podstaw zaczyna się raczej od JavaScriptu lub Pythona, co sprawiło, że PHP obecny jest głównie w portfolio bardziej doświadczonych programistów. Jednak wciąż jest szeroko obecny w internecie, nawet jeśli o tym nie wiesz. Przy użyciu PHP zostały stworzone jedne z największych serwisów wirtualnego świata: WordPress, Facebook i Wikipedia.
Pod względem programistów PHP jest zatem zbliżony do C++: wymaga zatrudnienia programistów bogatych w doświadczenie, którzy odnajdą się w niespójnej składni sprawiającej częste problemy. Na szczęście przekłada się to na możliwości: jego ekosystem jest wyjątkowo bogaty w narzędzia i biblioteki. Najlepiej o jego możliwościach zaświadczą wymienione wyżej przykłady stron.
Potencjalne trudności w kodowaniu nie przekładają się jednak na wdrożenie. Kompatybilność z różnymi środowiskami hostingowymi sprawia, że PHP jest praktycznym wyborem dla wielu projektów tworzenia aplikacji webowych, zapewniając niezawodną wydajność i skalowalność dla szerokiej gamy aplikacji.
Jaki język wybrać do aplikacji webowych? Podsumowanie
Kwestia tego, jaki język do aplikacji webowej wybrać, może być trudna do samodzielnego rozwiązania. Zdaj się w tej sprawie na Develos. Po wysłuchaniu twoich potrzeb będziemy mogli w profesjonalny sposób doradzić, a także przedstawić wszystkie zalety i wady potencjalnych rozwiązań.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!