DevelosBlog DevelosAplikacje hybrydowe – czym są i jak działają?
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 03/01/2025

Aplikacje hybrydowe – czym są i jak działają?

Świat technologii to świat, w którym jak mówi powiedzenie: lepsze jest wrogiem dobrego. Każda nowa technologia prędzej, czy później zostanie zastąpiona lub mocno zmieniona pod kątem nowych możliwości i potrzeb. Mniej więcej w ten sposób powstały aplikacje hybrydowe, które mają łączyć zalety wcześniejszych technologii. Czym są i jak działają?

Czym są aplikacje hybrydowe?

Aplikacje hybrydowe to rodzaj oprogramowania, które łączy w sobie cechy aplikacji natywnych (tworzonych pod konkretny system operacyjny np. Android lub iOS) i webowych (działających w przeglądarkach internetowych). Dzięki zastosowaniu wspólnego kodu bazowego aplikacje hybrydowe działają na różnych platformach. Zamiast tworzyć dwie osobne aplikacje, wybór apki hybrydowej pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy.

Aplikacje hybrydowe wykorzystują technologie webowe (głównie HTML, CSS i JavaScript) do stworzenia interfejsu użytkownika. Następnie taki kod jest opakowywany w kontener natywny (za pomocą frameworków jak Apache Cordova, czy React Native), dzięki czemu apkę można używać na różnych systemach operacyjnych. Tak stworzona aplikacja może być ściągnięta ze sklepu z aplikacjami Google Play lub App Store i wykorzystywać natywne funkcje urządzenia. 

Z jednej strony, dzięki zaawansowanym frameworkom, wiele aplikacji hybrydowych oferuje płynne działanie i wygląd przypominający aplikacje natywne. Z drugiej strony, bardziej złożone aplikacje, które wymagają przetwarzania dużej ilości danych, mogą działać wolniej i negatywnie wpływać na doświadczenie użytkownika. Powyższy przykład najlepiej pokazuje, że aplikacje hybrydowe niekoniecznie wiążą się z samymi zaletami.

Masz już pomysł na aplikację? Nie wiesz, jaka technologia będzie dla niej najlepsza?

Skontaktuj się z Develos! Nasza kadra rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże podjąć decyzję!

Zalety wykorzystania hybrydowych aplikacji mobilnych

Z której strony, by nie spojrzeć, aplikacje hybrydowe zostały zaprojektowane i stworzone w celu ułatwienia procesu tworzenia tych samych aplikacji na różne systemy operacyjne. Wiemy już, że mogą mieć wiele zalet, ale wiemy również, że nie muszą być optymalnym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się z bliska: jakie są zalety aplikacji hybrydowych?

  • Niższe koszty tworzenia – Tworzenie jednej aplikacji, zamiast dwóch po prostu musi wiązać się z oszczędnościami. W dodatku oszczędności nie są związane tylko ze stworzeniem aplikacji, a również z testowaniem, utrzymaniem i aktualizacjami. Dotyczy to nie tylko aplikacji mobilnych, ale również tworzenia aplikacji webowych.
  • Szybszy czas wdrożenia – Współdzielenie kodu i użycie gotowych frameworków skraca czas potrzebny na wdrożenie.
  • Łatwiejsze zarządzanie i aktualizacje – Poprawki i zmiany można wprowadzać jednocześnie dla wielu wersji aplikacji.
  • Dostęp do natywnych funkcji urządzenia – Dzięki zastosowaniu odpowiednich kontenerów aplikacje hybrydowe mają dostęp do wszystkich funkcji urządzenia.
  • Spójny wygląd i działanie – Hybrydowe aplikacje charakteryzują się bardzo zbliżonym interfejsem i doświadczeniem użytkownika, co wpływa pozytywnie na odbiór apki.

Aplikacje hybrydowe nie są pozbawione ograniczeń, jednak mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą szybko dotrzeć do użytkowników na różnych platformach.

Ograniczenia i wyzwania związane z aplikacjami hybrydowymi

Warto pamiętać, że chociaż aplikacje hybrydowe mają wiele zalet, to jednak dostarczają swoją porcję wyzwań i ograniczeń.

  • Niższa wydajność w porównaniu do aplikacji natywnych – Im bardziej złożony projekt, tym większa będzie różnica w działaniu – może to być widoczne w działaniu samego interfejsu. Aplikacje natywne są po prostu lepiej zoptymalizowane pod kątem użycia z konkretnym systemem operacyjnym.
  • Ograniczenia w korzystaniu z funkcji natywnych urządzenia – Nie wszystkie funkcje urządzenia są łatwo dostępne do wykorzystania w aplikacji hybrydowej.
  • Trudność w optymalizacji dla różnych platform – Aplikacje hybrydowe są tworzone z myślą o działaniu na różnych systemach operacyjnych. To oznacza potrzebę jednoczesnej optymalizacji dla wielu platform, co może powodować potrzebę równania do środka.
  • Większe zużycie zasobów urządzenia – Jest to ściśle powiązane z poprzednim punktem. Aplikacje hybrydowe nie będą zoptymalizowane równie dobrze, co aplikacje natywne. To oznacza, że mogą wymagać więcej pamięci RAM i zużywać więcej energii.
  • Ryzyko niskiej akceptacji przez użytkowników – Użytkownicy z łatwością dostrzegą różnice w jakości wynikające np. z powolnego działania aplikacji.

Kiedy warto zdecydować się na aplikację hybrydową?

Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do aplikacji webowych, hybrydowe stanowią kompromis między kosztami i szybkością tworzenia z jednej strony a wydajnością i jakością działania z drugiej. Wszystko będzie standardowo zależeć od tego, czego dokładnie potrzebujesz.

Prostsze aplikacje o bardziej podstawowych funkcjach mogą idealnie sprawdzić się w tej formie. Jednak wraz ze wzrostem skali projektu, liczby funkcji, czy procesów zachodzących w tle, może się okazać, że aplikacja hybrydowa nie jest idealnym rozwiązaniem. Nie jest to jednak ściśle czarno-biała kwestia. W końcu nawet te bardziej skomplikowane aplikacje można stworzyć hybrydowo. Jednak czy możesz sobie pozwolić na narażenie się na negatywne opinie użytkowników?

 

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.