DevelosBlog DevelosAplikacja webowa a strona internetowa – różnice
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 10/07/2024

Aplikacja webowa a strona internetowa – różnice

IT Knowledge

Aplikacja webowa a strona internetowa

Aplikacja webowa a strona internetowa: czy oznaczają to samo? Choć na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, w rzeczywistości mamy do czynienia z czymś zupełnie innym. W tym artykule omówimy najważniejsze różnice między aplikacją a stroną internetową, a także doradzimy, na które rozwiązanie warto się zdecydować. Zapraszamy!

Aplikacja webowa a strona internetowa — czym są te rozwiązania?

Zanim przejdziemy do wyliczania, jakie różnice występują pomiędzy aplikacją webową a stroną internetową, zacznijmy od podstaw. Należy wyjaśnić, czym jest aplikacja webowa, nazywana inaczej aplikacją internetową. Uruchamia się ją za pośrednictwem przeglądarki internetowej, w związku z czym jest dostępna niezależnie od lokalizacji czy platformy. 

Pod wieloma względami może przypominać aplikację desktopową (komputerową), nie wymaga jednak pobierania plików na swoje urządzenie ani instalacji. Z założenia umożliwia użytkownikowi podejmowanie różnych działań (np. rejestrację, przesyłanie danych), a nie tylko czytanie i oglądanie przedstawionych treści.

„Klasyczna” strona internetowa ma za to charakter bardziej statyczny. W dużej mierze nie zakłada interakcji ze strony odwiedzających, poza ewentualnie prostym formularzem kontaktowym. Pełni przede wszystkim rolę swoistej witryny sklepowej. Prezentuje informacje o ofercie firmy, jej cenniku, portfolio i danych kontaktowych. W tej postaci występuje wiele witryn firmowych, ale też np. serwisy informacyjne oraz blogi. 

Podstawowe różnice: aplikacja webowa a strona internetowa

Już na podstawie krótkiego opisu poszczególnych rozwiązań można zauważyć, że aplikacja internetowa i strona internetowa mają jeden główny punkt wspólny: obie otwieramy przy pomocy przeglądarki internetowej. Wystarczy więc dostęp do sieci. Nie ma znaczenia, czy użytkownik korzysta ze smartfona, tabletu czy laptopa. 

Co ważne, rozróżnienie na stronę internetową i aplikację internetową nie ma związku z liczbą podstron. Strona internetowa może mieć zaledwie jedną lub kilka podstron, ale też nawet setki lub tysiące (np. w przypadku portali newsowych, na których pojawia się kilkanaście artykułów dziennie). Podobnie w przypadku aplikacji webowych.

Na tym jednak podobieństwa się kończą. Poniżej opiszemy zaś najważniejsze różnice. Znając je, łatwo będzie w przyszłości odróżniać strony internetowe od aplikacji webowych już na pierwszy rzut oka.

Zastosowania

Jaka jest różnica w zakresie celu, w jakim można wykorzystać aplikację webową a stronę internetową? Ta pierwsza kategoria jest bardzo szeroka. Może obejmować zarówno stosunkowo proste, jak i bardzo złożone projekty, takie jak na przykład aplikacja dla:

  • gastronomii — z możliwością zamawiania dań na wynos, rezerwacji stolików i zapisu do klubu stałego klienta,
  • sklepów internetowych — pozwalająca robić zakupy, zgłaszać zwroty i reklamacje, brać udział w programie partnerskim oraz zapisywać ulubione produkty,
  • e-learningu — dająca dostęp do materiałów edukacyjnych, ale też np. quizów, zadań do wykonania i innych metod sprawdzania wiedzy,
  • użytku wewnętrznego w firmie — może to być na przykład aplikacja do zarządzania relacjami z klientami, księgowości, HR-u, marketingu lub logistyki, czy to tworzona na potrzeby własne, czy do udostępniania innym w modelu SaaS (Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa).

To tylko kilka często spotykanych przykładów. W rzeczywistości możliwości jest znacznie więcej, począwszy od gier przeglądarkowych, przez platformy społecznościowe, po aplikacje bookingowe. Warto też pamiętać, że aplikacje webowe występują pod różnymi postaciami. Na przykład rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, jest progresywna aplikacja internetowa. 

Tym mianem określa się rozwiązania, które na urządzeniach mobilnych przyjmują formę podobną do aplikacji natywnych. Oznacza to m.in. możliwość wykonania niektórych działań nawet bez dostępu do Internetu, umieszczenia skrótu na pulpicie smartfona, a także otrzymywania powiadomień push. PWA (progressive web app) może stanowić alternatywę dla aplikacji mobilnej (która wiąże się z większymi kosztami) bądź ją uzupełniać.

Analizując różnice pomiędzy aplikacją internetową a stroną internetową, pochylmy się nad drugą z wymienionych kategorii. Do czego można wykorzystać klasyczną stronę internetową? Świetnie sprawdza się w przypadku prostych portali informacyjnych. Może też pełnić rolę swoistej wizytówki firmy, na przykład przedstawiać portfolio fotografa lub ofertę agencji marketingowej. 

Technologie

Podstawowymi językami programowania wykorzystywanymi w przygotowaniu tradycyjnych stron WWW są przede wszystkim HTML oraz CSS i JavaScript. Warto jednak zauważyć, że wiele prostych witryn nie jest tworzonych od zera, a opiera się na systemach zarządzania treścią (Content Management System, czyli CMS) i gotowych szablonach. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas oraz fundusze, ale wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jeśli potrzebna jest strona skrojona na miarę, najlepiej zastanowić się nad opracowaniem w pełni własnej witryny.

Jak aplikacja webowa a strona internetowa różnią się w tym zakresie? Po stronie front-endu, czyli tej części witryny, którą widzi użytkownik, sytuacja kształtuje się podobnie:  królują HTML, CSS i JavaScript. Wspierają je odpowiednie frameworki, takie jak React.js, Angular czy Vue.js. Natomiast w back-endzie, a więc fundamencie całej aplikacji, można już mówić o dużej różnorodności. 

Podejmując decyzję o wyborze konkretnej technologii, trzeba wziąć pod uwagę między innymi: cel aplikacji, planowane funkcjonalności, przewidywaną liczbę użytkowników oraz budżet. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań można wymienić Javę, JavaScript, Pythona oraz PHP. Kwestie technologiczne najlepiej skonsultować ze specjalistami, tak aby ostateczny rezultat w pełni odpowiadał oczekiwaniom.

Aplikacja webowa a strona internetowa — co wybrać?

Jak już wiemy, aplikacja webowa a strona internetowa znacząco się różnią. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, w związku z którymi sprawdzą się w odmiennych okolicznościach. 

Nie można powiedzieć, że zawsze najlepsza będzie aplikacja internetowa, czy też każdorazowo warto postawić na zwykłą stronę WWW. Rozważając odpowiednią opcję dla swojej firmy, należy uwzględnić charakter oferowanych usług lub produktów, formę działalności, cel, który chce się osiągnąć, a także bieżące możliwości finansowe.

Jakie zalety ma aplikacja mobilna?

Aplikacja internetowa a strona internetowa — co przemawia na korzyść pierwszej opcji? Przede wszystkim ogromne możliwości w zakresie zaangażowania obecnych i potencjalnych klientów. W niektórych branżach (np. e-commerce) funkcje interaktywne są wręcz niezbędne, w innych mogą poprawić doświadczenie użytkownika i zmienić współczynnik konwersji.

Jako przykład można podać restauracje i inne podmioty z branży gastronomicznej. Niektóre z nich mają jedynie proste witryny, na których znajdziemy menu i dane adresowe. Inne pozwalają od razu złożyć zamówienie. Dla wielu potencjalnych klientów będzie to znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż łączenie się z firmą telefonicznie. Przy okazji odciążani są pracownicy, którzy mogą w większym stopniu skupić się na innych obowiązkach.

Aplikacje webowe wymagają więcej pracy, choć należy pamiętać, że każda aplikacja jest inna: czas realizacji będzie zależał przede wszystkim od jej poziomu zaawansowania. Jednocześnie wbrew pozorom każda firma, o ile dysponuje odpowiednimi funduszami, może się pokusić o stworzenie odpowiedniego rozwiązania dla swoich klientów, partnerów biznesowych lub pracowników.

Brak wewnętrznego działu IT nie musi być przeszkodą w opracowaniu nawet bardzo zaawansowanego oprogramowania. Zawsze można powierzyć tworzenie aplikacji webowych (a także ich późniejsze wsparcie i rozwój) wykwalifikowanym eksportom, takim jak zespół Develos.

 

Kompleksowe wsparcie IT dla firm.

Terminowa realizacja, partnerskie podejście i doświadczony zespół. Zaufaj ekspertom!

 

Kiedy warto wybrać stronę internetową?

Strony internetowe są zwykle prostsze, a więc szybsze i tańsze w opracowaniu niż aplikacje webowe. Dostarczają podstawowych informacji o firmie: jej ofercie, danych kontaktowych, cenniku, dotychczasowych realizacjach i opiniach klientów. 

W związku z tym, decydując się na wskazanie różnic między aplikacją webową a stroną internetową, ta druga wypada korzystniej, gdy firma dysponuje bardzo ograniczonym budżetem lub nie ma w jej przypadku potrzeby uzupełniania witryny o funkcje interaktywne. Strony internetowe przydają się nawet przedsiębiorcom, którzy działają jedynie stacjonarnie i lokalnie. Z czego to wynika? W niemal każdej branży potencjalni klienci chętnie szukają odpowiednich sklepów oraz usługodawców w sieci. Również w przypadku, gdy ostatecznie wybiorą się do nich osobiście. Jeśli więc danej firmy nie będzie w Internecie, oczywiste jest, że straci klientów na rzecz konkurencji. 

Posiadanie strony internetowej poza funkcją informacyjną ma także znaczenie czysto wizerunkowe. Przedsiębiorcy, na temat których trudno jest czegokolwiek się dowiedzieć, mogą być uważani za mało wiarygodnych partnerów.

Mamy nadzieję, że wiecie już, jaką decyzję podjąć, dokonując wyboru między aplikacją internetową a stroną internetową. Warto też wspomnieć, że niektóre firmy najpierw tworzą statyczną witrynę, a następnie, w miarę rosnących możliwości finansowych, rozbudowują ją o funkcje interaktywne, np. możliwość umawiania się na spotkania bez potrzeby bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem firmy, poprzez rezerwację „okienka” w kalendarzu. Pamiętajcie, że nasi eksperci zawsze służą pomocą i wsparciem, zarówno, jeśli chodzi o tworzenie dedykowanych rozwiązań od zera, jak i rozwój oraz wsparcie istniejących aplikacji.

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.

Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna. Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość naszych usług.