DevelosBlog DevelosAplikacja webowa a desktopowa – czym się różnią?
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 29/05/2024

Aplikacja webowa a desktopowa – czym się różnią?

IT Knowledge

Aplikacja webowa a desktopowa — czym się różnią? Najważniejsze informacje

Często można spotkać się z podziałem aplikacji na mobilne, webowe i desktopowe. O ile zastosowanie i podstawowe cechy tych pierwszych są dość oczywiste, tak pozostałe mogą budzić pewne wątpliwości. Aplikacja webowa a desktopowa — co je od siebie odróżnia? Na którą warto się zdecydować? Wyjaśniamy!

Co to są aplikacje webowe i desktopowe?

Zanim przejdziemy do tego, jakie różnice występują pomiędzy aplikacją webową a desktopową, warto pokrótce wyjaśnić te pojęcia. Na pytanie, czym jest aplikacja webowa, najłatwiej odpowiedzieć, wskazując dwie jej podstawowe cechy. 

Po pierwsze, jest to aplikacja dostępna za pośrednictwem przeglądarki internetowej, wymaga więc połączenia z siecią (dlatego bywa także nazywana aplikacją internetową). Po drugie, umożliwia mniejszy lub większy poziom interakcji użytkownika, w przeciwieństwie do zwykłej, statycznej strony internetowej, która np. zawiera tylko portfolio lub opis świadczonych przez firmę usług.

Z kolei aplikacja desktopowa to taka, której pliki nie znajdują się na serwerach usługodawcy (lub w infrastrukturze chmurowej podmiotów trzecich, z której on korzysta), a bezpośrednio na komputerze („desktopie”) użytkownika. Stworzenie jej może wiązać się z koniecznością zaangażowania większej liczby zasobów niż w przypadku aplikacji webowej, chociaż wiele tutaj zależy od okoliczności, np. funkcji oprogramowania. Warto pamiętać, że niezależnie od typu aplikacji, nie trzeba podejmować się jej stworzenia na własną rękę. Można oszczędzić czas i zlecić to ekspertom, takim jak Develos!

Wydajna, skalowalna i bezpieczna aplikacja webowa, desktopowa lub mobilna bez wysiłku? To możliwe!

Specjaliści Develos stworzą nowoczesne oprogramowanie skrojone na miarę Twoich potrzeb.

Aplikacja webowa a desktopowa — porównanie

Porównując różnice występujące pomiędzy aplikacją webową a desktopową, warto skupić się na tych elementach, które mają największe znaczenie z punktu widzenia użytkownika, ale też firmy, która rozważa stworzenie lub zlecenie stworzenia którejś z nich. Poniżej omówimy najważniejsze z nich.

Instalacja i aktualizacja aplikacji

Aplikacja webowa i desktopowa znacznie różnią się w kwestii instalacji oraz aktualizacji, co wynika ze sposobu, w jaki są udostępniane użytkownikowi. Jak wspomniano, pierwsza z nich jest dostępna z poziomu przeglądarki — użytkownik nic nie instaluje ani nie pobiera na swój komputer lub laptop. Gdy w oprogramowaniu wdrażane są zmiany, trafiają one od razu do wszystkich użytkowników, bez konieczności dokonywania przez nich jakichkolwiek czynności, jako że zmiana następuje na serwerach usługodawcy.

W przypadku aplikacji desktopowej sytuacja wygląda całkowicie inaczej. Żeby skorzystać z oprogramowania, trzeba je pobrać i zainstalować (z reguły, istnieją aplikacje typu portable, które uruchamia się bez instalacji). Na urządzenie pobierana jest konkretna wersja aplikacji, a w razie wypuszczenia przez twórców nowej, konieczne jest połączenie się z siecią i pobranie aktualizacji. 

Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych to kwestia kluczowa zarówno dla użytkowników biznesowych, jak i indywidualnych. Jaka różnica występuje pod tym względem między aplikacją webową a desktopową

W przypadku pierwszej z nich dane są przechowywane na serwerze, który może być narażony na ataki hakerskie, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczony. Jeśli zaś chodzi o aplikacje desktopowe, dane są przechowywane lokalnie na komputerze użytkownika, co zmniejsza ryzyko naruszenia na poziomie serwera… ale może oznaczać kłopoty, gdy komputer czy laptop nie będzie dostatecznie chroniony.

Funkcjonalność i wydajność

Swego czasu aplikacje desktopowe oferowały znacznie bardziej zaawansowane funkcje niż webowe, które charakteryzowały się prostotą i minimalizmem. Obecnie ta granica zaczyna się coraz mocniej zacierać i w przeglądarce bez problemu skorzystamy m.in. z licznych narzędzi do zarządzania przedsiębiorstwem, oprogramowania marketingowego czy edytorów tekstu. 

Wciąż jednak, jeśli chodzi o funkcjonalność i wydajność, aplikacja webowa oraz desktopowa będą się nieco różnić. Z uwagi na łatwiejszy dostęp do systemu plików i różnych funkcjonalności urządzenia, a także opieranie się na zasobach użytkownika, a nie chmury, aplikacje desktopowe to cały czas podstawa, jeśli chodzi o naprawdę złożone i wymagające sprzętowo oprogramowanie, np. narzędzia do modelowania 3D czy edycji wideo dla profesjonalistów.

Cross-platform, czyli gdzie można korzystać z aplikacji?

Aplikacja webowa a desktopowa — czy można korzystać z nich na tych samych platformach? Z zasady nie. Aplikacje internetowe są dostępne zarówno na komputerach osobistych, jak i tabletach oraz urządzaniach mobilnych, wszędzie tam, gdzie można korzystać z najpopularniejszych, dostosowanych do obecnych standardów technologicznych przeglądarek internetowych. 

Za to aplikacje desktopowe są tworzone z myślą o konkretnych systemach operacyjnych i to z reguły głównie o ich najnowszych wersjach. Użytkownicy Windowsów nie muszą się tym szczególnie przejmować, ale już zakres oprogramowania dostępnego dla korzystających z MacOS-a lub którejś z dystrybucji Linuxa jest bardziej ograniczony.

Niezawodność i dostępność

Jak wygląda kwestia niezawodności aplikacji webowej, a jak desktopowej? Sytuacja jest stosunkowo złożona. Z jednej strony, aplikacja webowa z reguły jest odporna na wszelkiego rodzaju problemy z kompatybilnością systemu operacyjnego, jego wersji, czy też innego oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu. Wystarczy tylko dysponować połączeniem z siecią i którąś z ciągle wspieranych przeglądarek internetowych. Do swoich danych można uzyskać dostęp z dowolnego urządzenia, w jakimkolwiek czasie i miejscu.

Z drugiej strony, jeśli pojawi się jakiś problem po stronie usługodawców (np. awaria w serwerowni), nagle wszyscy użytkownicy naraz nie będą mogli częściowo lub wcale korzystać z usługi. W przypadku aplikacji desktopowych (tych, które działają całkowicie lub chociaż częściowo offline) nie trzeba się tego obawiać. Natomiast, żeby zagwarantować stabilne działanie oprogramowania, trzeba zapewnić, że parametry urządzenia będą spełniały jego wymagania. 

Dodatkowo, w przypadku chęci skorzystania z aplikacji desktopowej na innym urządzeniu niż zwykle, nie wystarczy się zalogować, jak przy aplikacji webowej. Trzeba od nowa pobrać ją i zainstalować, co bywa uciążliwe.

Aplikacja webowa a desktopowa — którą wybrać?

Wiemy już, czym się różni aplikacja webowa od desktopowej. Można się więc zastanawiać, czy któraś z tych opcji jest jednoznacznie lepsza. Trzeba podkreślić, że każda z nich ma swoje wady i zalety, które uwidaczniają się w różnych okolicznościach. To, która lepiej sprawdzi się w danym przypadku, zależy od indywidualnych potrzeb, celów, grupy docelowej i wielu innych czynników.

Co więcej, zdecydowanie się na jedną z nich nie oznacza, że trzeba już na zawsze rezygnować z drugiej. Obecnie nie jest niczym niezwykłym, aby to samo oprogramowanie było dostępne w formie aplikacji mobilnej, desktopowej i webowej, tak aby każdy mógł korzystać z niego w optymalny dla siebie sposób. 

Nie wiesz, na co się zdecydować? Aplikacja webowa a może desktopowa będzie lepszym rozwiązaniem? Zapraszamy do kontaktu — chętnie przeanalizujemy sytuację i pomożemy w realizacji projektu od A do Z.

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.

Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna. Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość naszych usług.