Tworzenie aplikacji na iOS
Jedną z podstaw, jeśli chcesz zaistnieć we współczesnym biznesie, jest stworzenie własnej aplikacji mobilnej. Badania przeprowadzane wśród klientów wskazują jasno: brak apki to dla wielu najważniejszy powód, przez który nie skorzystają z twojej oferty. Na szczęście na rynku smartfonów są dostępne tylko dwa systemy operacyjne, ale oba różnią się, nawet grupą odbiorców. Od czego zacząć? Jak przebiega i ile kosztuje tworzenie aplikacji na iOS?
Jak trudne jest tworzenie aplikacji na iOS?
Tworzenie aplikacji na iOS może być trudnym przedsięwzięciem nie tylko ze względu na kwestie techniczne. Na pewno jesteś świadomy, że iOS jest systemem charakterystycznym tylko dla urządzeń’ Apple. Jest to równoznaczne z tym, że stworzenie aplikacji na iOS nie otwiera dostępu do równie dużej liczby klientów, co w przypadku apek na Androida. Tworzenie aplikacji na iOS dobrze zacząć od gruntownego przebadania swojej grupy docelowej, gdyż ta jest trochę bardziej specyficzna niż pozostali użytkownicy smartfonów.
W przypadku spraw technicznych również chodzi nie tylko o projekt i programowanie. App Store – sklep z aplikacjami Apple stawia na bardzo rygorystyczny proces zatwierdzania aplikacji. Tworzone na iOS aplikacja muszą spełniać wysokie normy jakości i optymalizacji. Wymaga to od deweloperów zdecydowanie więcej pracy, przykładania wagi do szczegółów oraz doświadczenia w pracy z przeznaczonym dla Apple językiem Swift. W dodatku trzeba dostosować aplikację do każdej aktualizacji systemu.
Brzmi skomplikowanie?
Postaw na kompleksowe tworzenie aplikacji na iOS z Develos i nie martw się szczegółami technicznymi.
Jak tworzyć aplikacje na iOS?
Tworzenie aplikacji na iOS prezentuje się bardzo podobnie, do projektowania aplikacji na zamówienie. Jak tworzyć aplikacje na iOS? Zaczynamy od przeprowadzenia wyczerpującego wywiadu. Dzięki temu możemy lepiej określić i zrozumieć twoje potrzeby, grupę docelową, co chcesz osiągnąć za pomocą tej aplikacji oraz jakie w tym celu będą potrzebne funkcje.
Następnie czas na przekucie koncepcji w pełnoprawny projekt. Projekt pozwala przejść do czynów – na podstawie zawartych w nim wytycznych nasi programiści stworzą odpowiednią aplikację na iOS. Ta część jest najdłuższa, aczkolwiek pozwala na stworzenie harmonogramu i określenie ram czasowych produkcji. Oczywiście zostaną ci udostępnione.
Samo napisanie aplikacji nie wystarcza. Gdy już jest prawie gotowa, trzeba ją poddać dokładnym testom. Testy to część tworzenia aplikacji na iOS, której zdecydowanie nie warto nie doceniać. Aplikacja musi nie tylko działać na wielu różnych wersjach systemu iOS. Przede wszystkim musi działać poprawnie w rękach użytkowników, dla których nawet drobny problem może oznaczać rezygnację z twoich usług.
Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia przejścia weryfikacji w sklepie App Store. Dla aplikacji stworzonych przez Develos to jednak tylko formalność.
Na co zwracać szczególną uwagę tworząc aplikację na iOS?
Tworzenie aplikacji na iOS, które spełnią rygorystyczne standardy Apple, wymaga skrupulatnej dbałości o różne czynniki. Oto kluczowe obszary, na których należy się skupić, żeby wprawić końcowego użytkownika w zadowolenie.
- Wydajność i optymalizacja. Lagujące lub wprost wolno działające aplikacje mogą bardzo szybko zniechęcić użytkowników do korzystania, a zachęcić do pozostawienia negatywnych recenzji. Potencjalni klienci oczekują, że aplikacje na iOS będą szybkie i responsywne, co może być wyzwaniem na starszych modelach iPhonów, które przez długi czas otrzymują aktualizacje oprogramowania. Nasi doświadczeni developerzy upewnią się, że twoja aplikacja będzie wydajnie korzystać z zasobów smartfona.
- Bezpieczeństwo. Temat rzeka, jednak przede wszystkim warto pamiętać, że to nie tylko kwestia „złamania” aplikacji. Najważniejsza jest zgodność z zasadami ochrony prywatności i przepisami pokroju Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Ochrona danych użytkowników ma dzisiaj najwyższy priorytet.
- Doświadczenie użytkownika. Aplikacja powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie i łatwa w użyciu. Interfejs powinien być czytelny dla każdego, gdyż problemy z obsługą będą miały negatywny wpływ na wrażenia. Warto również zaimplementować rozwiązania wspomagające, które ułatwią obsługę osobom z niepełnosprawnościami.
- Kompatybilność i testowanie. Wspominaliśmy powyżej, że jest to część, której nie można lekceważyć. Problemy w działaniu aplikacji skutecznie odstraszają użytkowników, a w dodatku mogą zadecydować o tym, czy aplikacja przejdzie weryfikację do App Store.
- Aktualizacje. To nie tylko przystosowanie aplikacji do kolejnych wersji systemu operacyjnego. Po pierwsze warto być na bieżąco z aktualnymi trendami. Po drugie warto czytać opinie użytkowników i na nie reagować. Nic tak nie przywiązuje klienta do marki, jak świadomość, że został wysłuchany, a jego opinia się liczy.
Trzymanie się powyższych standardów pozwoli na stworzenie aplikacji na iOS, która zapadnie twoim klientom w pamięć na długo.
Czy warto jest stworzyć aplikację na iOS?
Wiemy już, że posiadanie aplikacji na smartfony to jednoznacznie wartość dodana. Korzyści z aplikacji mobilnej są jednak zupełnie inne niż ze stworzenia aplikacji webowej. Skoro brak jest przeciwwskazań, warto się przyjrzeć zaletom, które płyną z decyzji o stworzeniu aplikacji na iOS.
Aplikacja na iOS to dostęp do zamożniejszej grupy użytkowników. Smartfony iPhone są uniwersalnie droższe od konkurencji opartej o system operacyjny Android. Objawia się to nie tylko w gustach dotyczących telefonów. Właściciele urządzeń Apple są bardziej skłonni do dokonywania płatności w aplikacjach, również na wyższe kwoty.
Idzie to w parze z możliwościami oferowanymi przez App Store. Ten oferuje różne modele przychodów: płatne aplikacje, zakupy w aplikacjach, modele subskrypcyjne. To oczywiście nie wszystko. Apple oferuje również narzędzia promocyjne i funkcje, takie jak pakiety aplikacji i treści redakcyjne, które pomagają aplikacjom zyskać widoczność.
Użytkownicy iOS są również znani z przywiązania do marki i lojalności. Jest to bardzo zamknięta grupa, której nie przekonasz do zmiany telefonu. No, chyba że na nowego iPhona. Aplikacje dedykowane iOS są postrzegane jako produkt wyższej jakości, co sprzyja budowaniu zaufania i zwiększa zaangażowanie.
Programowanie dla systemu iOS umożliwia płynną synchronizację z innymi systemami Apple w całej rodzinie ich urządzeń. W przyszłości może to ułatwić rozgałęzienie się na kolejne urządzenia, jeśli będzie to potrzebne. Dodatkowym ułatwieniem jest zastosowanie języka programowania Swift. Jest to nowoczesny język stworzony przez Apple, który jest bardzo pomocny przy tworzeniu aplikacji uniwersalnych dla urządzeń z rodziny Apple.
Tworzenie aplikacji na iOS może się wydawać wyzwaniem, ale zdecydowanie będzie to dobry kierunek dla rozwoju twojego biznesu. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, odezwij się do Develos. Odpowiemy na wszystkie twoje pytania i pomożemy uporządkować cały proces.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!