DevelosBlog DevelosServer Side Rendering vs Client Side Rendering
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 29/05/2024

Server Side Rendering vs Client Side Rendering

IT Knowledge

Server Side Rendering vs Client Side Rendering — co jest lepsze?

Tworząc stronę lub aplikację webową, stajemy przed dziesiątkami dylematów, w tym wieloma czysto technicznymi. Server Side Rendering vs Client Side Rendering to jeden z aspektów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało istotne, a w rzeczywistości mają duże znaczenie. W takim razie, co wybrać — SSR czy CSR? Sprawdź!

Server Side Rendering vs Client Side Rendering — najważniejsze informacje

Zanim omówimy rywalizację Server Side Rendering vs Client Side Rendering w detalach i wskażemy, czym różnią się te dwa rozwiązania, warto wyjaśnić, do czego się odnoszą. Rendering, czyli renderowanie strony, to kluczowy proces w tworzeniu stron internetowych i aplikacji webowych. 

Polega on na przekształcaniu kodu HTML, CSS i JavaScript na interaktywną, wizualnie atrakcyjną stronę, którą użytkownicy mogą przeglądać oraz korzystać z udostępnianych przez nią funkcji. Proces tworzenia aplikacji webowych musi uwzględniać tę kwestię, a wybór między różnymi metodami renderowania, takimi jak SSR i CSR, może mieć istotny wpływ na ostateczny rezultat i doświadczenie użytkownika. 

Zarówno Server Side Rendering, jak i Client Side Rendering mają swoje mocne i słabe strony, więc podjęcie właściwej decyzji nie jest zwykle czymś oczywistym. Najpierw trzeba uzmysłowić sobie, jak każda z tych opcji wygląda w praktyce.

Nowoczesna, skalowalna aplikacja dla Twojego biznesu jest w zasięgu ręki.

Postaw na doświadczonych ekspertów Develos!

Jak działa Server Side Rendering?

Server Side Rendering vs Client Side Rendering — na czym polega ta pierwsza opcja? Server Side Rendering (SSR) to proces generowania treści witryny po stronie serwera jeszcze przed przesłaniem jej do przeglądarki użytkownika. 

Gdy użytkownik wysyła żądanie dostępu do WWW, serwer przetwarza je, generując kod HTML zawierający pełną zawartość strony oraz jej style i skrypty. Gotowa witryna jest następnie przesyłana do przeglądarki, gdzie jest renderowana i prezentowana użytkownikowi.

Co trzeba wiedzieć o Client Side Rendering?

Client Side Rendering (CSR) jest przeciwnością SSR. Jak sugeruje już sama nazwa, to metoda renderowania witryn internetowych, w której cały proces generowania treści odbywa się po stronie przeglądarki użytkownika. 

W tym podejściu, kiedy użytkownik wysyła żądanie dostępu do WWW, serwer przesyła jedynie minimalną ilość danych oraz kod JavaScript. Rolą przeglądarki jest pobranie tych danych i wykonanie renderowania treści strony dynamicznie na podstawie otrzymanych informacji.

Server Side Rendering vs Client Side Rendering — wydajność

Wydajność to kluczowy czynnik decydujący o efektywności działania strony internetowej czy aplikacji webowej, a także o tym, jak ocenią ją użytkownicy. Jak porównanie Server Side Rendering vs Client Side Rendering wypada w tym zakresie? W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować kwestię czasu ładowania witryny.

W przypadku Server Side Rendering, użytkownik otrzymuje gotową stronę już po pierwszym zapytaniu. To oznacza, że czas ładowania może być krótszy, co jest istotne zwłaszcza dla użytkowników o słabszym połączeniu internetowym. Renderowanie po stronie serwera może jednak go obciążać, zwłaszcza przy dużej liczbie żądań. Konieczne jest więc odpowiednie skalowanie infrastruktury, aby zapewnić płynną obsługę.

Jeśli zaś chodzi o Client Side Rendering, to z racji na fakt, że proces generowania treści odbywa się po stronie klienta, czas potrzebny na pobranie danych i wykonanie renderowania może być dłuższy, zwłaszcza przy większych, bardziej złożonych aplikacjach. Jednocześnie obciążenie serwera jest mniejsze, ponieważ większość pracy odbywa się po stronie przeglądarki użytkownika. To może być korzystne dla aplikacji o dużym natężeniu ruchu.

Pomimo początkowego opóźnienia związanego z pobraniem i renderowaniem treści, aplikacje oparte na CSR oferują płynniejszą interakcję już po załadowaniu, jako że klient używa JavaScriptu do dynamicznego aktualizowania strony według potrzeb. Dzięki temu, gdy użytkownik interaktywnie korzysta z aplikacji, witryna może być dynamicznie modyfikowana bez konieczności ponownego ładowania całej zawartości. 

Oznacza to, że np. po kliknięciu przycisku, przeglądarka może szybko i płynnie zaktualizować tylko te elementy, które są wymagane, co czyni aplikację bardziej responsywną oraz interaktywną.

SEO a Server Side Rendering vs Client Side Rendering

Porównanie Server Side Rendering vs Client Side Rendering pod kątem SEO otwiera drzwi do zrozumienia, jak różnice w tych podejściach technicznych mogą wpłynąć na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Dla wielu firm to właśnie organiczne wyniki wyszukiwania są kluczowym źródłem klientów, w związku z czym warto zadbać o optymalizację swojej strony w tym zakresie, również pod względem technicznym.

Dla przypomnienia, SSR, będący standardową metodą renderowania witryn internetowych generuje treść po stronie serwera i dostarcza kompletny kod HTML użytkownikowi już na starcie. W ten sposób zawartość jest łatwiej dostępna dla robotów wyszukiwarek, co może przyspieszyć proces indeksowania. Natomiast CSR, który polega na generowaniu treści dynamicznie po stronie klienta za pomocą JavaScriptu, może wymagać dodatkowych zabiegów, aby zapewnić pełne indeksowanie przez wyszukiwarki.

Jednym z kluczowych wyzwań związanych z Client Side Rendering jest zapewnienie, aby treść generowana dynamicznie była widoczna dla robotów wyszukiwarek podczas indeksowania. Jest to szczególnie istotne, jeśli zawartość ta jest generowana na podstawie danych pochodzących z zewnętrznych źródeł, takich jak API. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie technik optymalizacji SEO, takich jak pre-rendering, który polega na generowaniu treści witryny po stronie serwera przed przesłaniem jej do przeglądarki użytkownika.

Kwestie bezpieczeństwa — Server Side Rendering vs Client Side Rendering

W każdym przypadku tworzenie aplikacji webowych wymaga rozważenia kwestii związanych z bezpieczeństwem. Jak zapewnić, aby wszystkie dane aplikacji, a w szczególności informacje na temat jej użytkowników, były odpowiednio zabezpieczone? W zależności od tego, po której stronie rywalizacji Server Side Rendering vs Client Side Rendering się opowiemy, odpowiedź może brzmieć nieco inaczej. Oba rozwiązania wiążą się z określonymi typami ataków, na które są one bardziej podatne.

W przypadku SSR, ponieważ treść jest renderowana, zanim dotrze do przeglądarki użytkownika, istnieje mniejsze ryzyko narażenia na ataki typu XSS (Cross-Site Scripting). Jednakże należy pamiętać o zabezpieczeniach przed atakami typu CSRF (Cross-Site Request Forgery) oraz SQL Injection, co łączy się z koniecznością dbania o staranną implementację logiki serwerowej.

Z kolei CSR wymaga szczególnej uwagi pod kątem bezpieczeństwa związanego z obsługą danych po stronie klienta. Ponieważ treść jest generowana dynamicznie za pomocą JavaScriptu, istnieje większe ryzyko ataków XSS, zwłaszcza jeśli aplikacja korzysta z danych pochodzących z zewnętrznych źródeł, takich jak API. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich mechanizmów zabezpieczających, np. wykorzystanie CSP (Content Security Policy) w celu ograniczenia potencjalnych luk bezpieczeństwa.

Ponadto, zarówno Server Side Rendering, jak i Client Side Rendering, mają swoje własne wyzwania związane z bezpieczeństwem od strony infrastrukturalnej. W przypadku SSR konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie serwera przed atakami DDoS (Distributed Denial of Service). Natomiast w przypadku CSR, niezbędne jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji pomiędzy klientem a serwerem, aby uniknąć wycieku poufnych danych.

Server Side Rendering vs Client Side Rendering. Co wybrać?

Server Side Rendering vs Client Side Rendering — jakim wynikiem kończy się ta konfrontacja? Jak już zasygnalizowano, trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź. To, czy lepiej wybrać SSR, czy CSR, zależy od konkretnych potrzeb i wymagań projektu. Oba podejścia mają swoje zalety i wady oraz optymalne zastosowania, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

SSR jest idealny dla stron internetowych, które potrzebują szybkiego ładowania i renderowania treści. Jest szczególnie skuteczny w przypadku zawartości, która nie wymaga dużych zmian po załadowaniu WWW. Świetnie sprawdza się w przypadku blogów i innych bogatych w treści witryn, którym zależy na skutecznym SEO. Jednakże SSR może być mniej odpowiedni dla aplikacji, które wymagają częstych zmian i interakcji użytkownika, ponieważ każde żądanie musi być obsłużone przez serwer.

Z kolei CSR sprawdza się doskonale w przypadku interaktywnych aplikacji, które wymagają częstych zmian i aktualizacji treści po stronie klienta. Jednocześnie Client Side Rendering może mieć dłuższy początkowy czas ładowania, zwłaszcza przy dużych i złożonych aplikacjach, ponieważ cały proces renderowania odbywa się po stronie przeglądarki.

Warto również wspomnieć o metodach pośrednich, takich jak Static Site Generation (SSG) i Incremental Static Regeneration (ISR), które łączą zalety zarówno SSR, jak i CSR. SSG generuje statyczne pliki HTML podczas budowania aplikacji, co pozwala na szybkie i efektywne dostarczanie treści użytkownikom. Natomiast ISR umożliwia częściową regenerację statycznych stron w odpowiedzi na żądania użytkowników, co pozwala na dynamiczne aktualizacje treści przy minimalnym obciążeniu serwera. Krótko mówiąc: każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od potrzeb!

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.

Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna. Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość naszych usług.