DevelosBlog DevelosNajchętniej wykorzystywane narzędzia IT
Przejdź do: Lista artykułów
dodano: 21/10/2023

Najchętniej wykorzystywane narzędzia IT

IT Knowledge

Najchętniej wykorzystywane narzędzia IT – przykłady

Narzędzia IT to skuteczny sposób na przyspieszenie i ułatwienie codziennej pracy, w związku z czym cieszą się ogromną popularnością wśród programistów i nie tylko. Branża nowych technologii jest niezwykle złożona, dlatego w tym artykule skupimy się przede wszystkim na najchętniej wykorzystywanym oprogramowaniu. Zapraszamy!

Przykłady najpopularniejszych narzędzi w IT

Przykładowych narzędzi IT można byłoby wymieniać setki, jeśli nie tysiące, jako że już dostępnych opcji jest bardzo wiele, a każdego dnia pojawiają się nowe. Niektórzy twórcy oprogramowania starają się odpowiadać na potrzeby całego sektora, a część jedynie jego wąskiego wycinka. 

Innych specjalistycznych narzędzi wymaga przecież rekrutacja IT, a innych tworzenie aplikacji czy zapewnianie wsparcia technicznego. Niezależnie od specyfiki potrzeb danej osoby lub firmy, ważne jest, aby stawiać na rzetelne i sprawdzone rozwiązania, które charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa danych, sprawną obsługą klienta i są nieustannie rozwijane.

Podstawowe narzędzia IT – rozwiązania do pracy zespołowej

Obecnie firmy w wielu przypadkach pracują częściowo lub całkowicie zdalnie. Także w przypadku przedsiębiorstw stawiających na pracę stacjonarną, pojawia się problem w komunikacji między osobami z różnych oddziałów i biur, a nawet z tej samej lokalizacji, jeśli zespół jest duży. 

Na pomoc przychodzą różnego rodzaju narzędzia IT do komunikacji, organizacji pracy i czasu, a także wyznaczania zadań. W tej pierwszej kategorii znajduje się przede wszystkim Slack, czyli komunikator internetowy, wykorzystywany nie tylko przez programistów, ale także wiele innych sektorów.

Jeśli zaś chodzi o zarządzanie projektami IT, w branży IT króluje Jira — zaawansowane oprogramowanie do śledzenia postępów w wyznaczonych działaniach, weryfikacji czasu pracy i nie tylko. Inne popularne rozwiązania to m.in. Asana, Clubhouse, Trello i Notion.

Kluczowe narzędzia do programowania

Każdy programista może wykorzystywać różne języki programowania, frameworki i nie tylko, w zależności od tego, w czym chce się specjalizować i jaką konkretnie pracę wykonuje. Można jednak wymienić kilka kategorii przykładowych narzędzi w IT, które mają najbardziej uniwersalny charakter.

To przede wszystkim system kontroli wersji (standardem jest obecnie GIT), system zarządzania repozytoriami (np. GitHub, GitLab) i edytor kodu (Visual Studio, Eclipse). Nie można się przy tym obejść bez takich podstaw, jak system operacyjny (trudno wskazać jeden konkretny — niektórzy preferują Windowsa, inni MacOS-a, sporo programistów korzysta też z różnych dystrybucji Linuxa) i obecny w nim terminal, a także przeglądarka internetowa (w tym takie bezcenne internetowe źródła wiedzy, jak StackOverflow czy wspomniany już GitHub).

Trzeba przy tym pamiętać, że pisanie kodu to tylko część procesu tworzenia jakiejkolwiek aplikacji, czy to internetowej, desktopowej czy mobilnej. Istotne są także między innymi testy, które zapewniają wydajność i bezpieczeństwo aplikacji webowych i innego oprogramowania.

Jakie narzędzia IT są potrzebne do tworzenia stron internetowych?

Odpowiedź na pytanie, jakie narzędzia IT są potrzebne do tworzenia stron internetowych, zależy od okoliczności. Niektóre firmy decydują się na tworzenie dedykowanych rozwiązań, czy to zwykłych stron internetowych, czy złożonych aplikacji webowych, bez korzystania z gotowych opcji. Może się to okazać stosunkowo kosztowne, ale pozwala w pełni dopasować witrynę do swoich oczekiwań. 

Sporą popularnością cieszą się też przykładowo takie narzędzia IT, jak różnego rodzaju kreatory stron internetowych, a także CMS-y (systemy zarządzania treścią), jak WordPress czy Drupal. Pozwalają one szybko utworzyć stronę (firmową, bloga, sklep) nawet osobom, które nie mają wiedzy i doświadczenia programistycznego. Żeby jednak wykorzystać pełnię ich możliwości, również tutaj przyda się wsparcie specjalisty, szczególnie przy bardziej zaawansowanych projektach.

 

Nowoczesna aplikacja internetowa, mobilna lub desktopowa bez wysiłku? Z Develos to możliwe!

Zyskaj dedykowane oprogramowanie, a w razie potrzeby także hosting, szkolenia wdrożeniowe i wsparcie techniczne.

 

Narzędzia IT — dlaczego warto je stosować?

Wymienione powyżej przykładowe narzędzia IT mogą między innymi pomagać w organizacji pracy, automatyzacji powtarzalnych czynności, czy też efektywniejszym wykonywaniu powierzonych zadań. Chociaż często korzystanie z nich wiąże się z pewną opłatą, w wielu przypadkach może to być opłacalne.

Niektórych czynności wręcz nie da się wykonywać bez pomocy profesjonalnych narzędzi. W innych przypadkach jest to możliwe, ale będzie to wolniejsze i mniej skuteczne. Niezależnie od tego, czy interesuje nas, jakie narzędzia IT są potrzebne do tworzenia stron internetowych, czy szukamy zupełnie innego oprogramowania, warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi opcjami.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że ich obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, aby uzyskiwać odpowiednie rezultaty. Nie trzeba od razu tworzyć dedykowanego działu IT – outsourcing to wygodny sposób na szybkie uzyskanie wsparcia wykwalifikowanego specjalisty, bez konieczności przeprowadzania czasochłonnych i kosztownych rekrutacji.

Tak czy inaczej, te i inne przykładowe narzędzia IT są absolutną podstawą, która na co dzień pomaga niezliczonej ilości specjalistów. Warto zapoznać się z nimi bliżej!

Przejdź do: Lista artykułów

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi wpisami blogowymi. Znajdziesz tam ciekawe informacje ze świata IT!

Najlepsza jakość współpracy wynika ze zindywidualizowanego podejścia i doskonałego zrozumienia drugiej strony. Dlatego zachęcamy do kontaktu, abyśmy mogli lepiej poznać Twoje potrzeby i przedstawić odpowiednią ofertę na nasze usługi.

Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna. Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość naszych usług.