DevelosBlogg DevelosJaki jest koszt stworzenia aplikacji mobilnej?
la til: 29/07/2024

Jaki jest koszt stworzenia aplikacji mobilnej?

Jaki jest koszt stworzenia aplikacji mobilnej w 2024 roku?

Najważniejszą kwestią poruszaną przy dyskusjach nad stworzeniem aplikacji mobilnej jest jej koszt. Można zastanawiać się nad „za” i „przeciw”, ale ostatecznie to zawsze wpływ na budżet ma decydujące znaczenie. Oczywiście wszyscy wiemy, że to nie jest takie proste, a perspektywa odpowiedniego ROI może ułatwić decyzję, jednak cena zawsze pozwala obiektywniej spojrzeć na potencjalną inwestycję. Sprawdźmy, jaki jest koszt stworzenia aplikacji mobilnej?

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Cyfrowa rewolucja zmieniła świat na tyle, że można śmiało powiedzieć, że dla społeczeństwa świat wirtualny przenika się z tym realnym. Praktycznie każdy z nas ma smartfona, który w każdym momencie daje dostęp do cyfrowych dóbr wirtualnego świata. Takie przedstawienie tematu jest jednak mocno niepełne. W końcu, jeśli smartfon jest kluczem dostępu, to bramą są wyspecjalizowane dedykowane aplikacje.

Firmy i przedsiębiorcy, którzy chcą wykorzystać ten wciąż rosnący rynek, muszą się dostosować do reguł w nim panujących. A te są jasne: bez aplikacji mobilnej równie dobrze możesz nie istnieć. Dotyczy to szczególnie młodego pokolenia, dla którego komputery już stały się swego rodzaju archaizmem. Jeśli coś nie ma swojej aplikacji, nie jest warte ich uwagi.

To wszystko składa się na powody, dla których dobrze zabrać się za tworzenie aplikacji mobilnej jak najszybciej. Najlepiej uzasadniają nie tylko potrzebę, ale również koszt. Zrozumienie tego wszystkiego pozwoli lepiej oswoić się z potrzebą wyceny. Ile kosztuje aplikacja mobilna? Koszt stworzenia aplikacji mobilnej będzie zawsze zależny od wielu różnych czynników: złożoności aplikacji, liczby funkcji, platformy, czy nawet doświadczenia zespołu lub potrzeby zatrudnienia pracowników.

Wahania ceny mogą być naprawdę bardzo duże, stąd trudno przedstawić choćby przybliżone widełki. Sprawdźmy zatem dokładnie, od czego zależy i jaki jest koszt stworzenia aplikacji mobilnej!

 

Potrzebujesz konkretów? Zgłoś się do Develos już teraz!

Umów się na rozmowę, podczas której przedstawisz swoje potrzeby, a my stworzymy pełną wycenę twojej aplikacji!

 

Od czego zależy koszt stworzenia aplikacji?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, koszt stworzenia aplikacji mobilnej jest zależny od wielu czynników. Przyjrzyjmy się im bliżej.

  • Złożoność aplikacji. Im więcej funkcji, tym wyższa cena. W Develos doradzimy ci, co faktycznie jest niezbędne, a bez czego można się obejść, jeśli zależy ci na budżecie. Szerzej o tym aspekcie piszemy poniżej.
  • System operacyjny. Aktualnie na rynku dominują dwa systemy operacyjne: Android i iOS. Najlepiej stworzyć aplikację na zamówienie, która będzie od razu dostępna dla wszystkich. Oczywiście można stworzyć aplikację na tylko jeden wybrany system. Nie musi być to złą decyzją, np. jeśli dysponujesz badaniem swojej grupy docelowej, które wskaże taką możliwość. Trzeba jednak pamiętać, że to może spowodować poczucie wykluczenia u pominiętej grupy odbiorców.
  • Doświadczenie zespołu. Kwestia, której łatwo nie docenić. Doświadczeni pracownicy lepiej zaprojektują aplikację, a podczas pracy nad nią popełnią mniej błędów i dostarczą gotowy produkt szybciej. Bardziej doświadczeni członkowie lepiej odnajdą się w kwestiach technicznych, wymagających obszerniejszej wiedzy, np. przy aplikacjach wymagających trudniejszych języków programowania.
  • Utrzymanie. Aplikacji mobilnej nie wystarczy stworzyć, udostępnić i zapomnieć. Aplikacja musi być, chociażby aktualizowana, żeby była wciąż zgodna z updatami systemów. Szerzej omówimy ten temat w dalszej części artykułu.

Oczywiście to tylko główne powody. W rzeczywistości temat jest dużo bardziej złożony, a koszt stworzenia aplikacji mobilnej zależy od dużo większej liczby zmiennych.

Jak złożoność aplikacji mobilnej wpływa na koszt jej stworzenia?

Skomplikowanie projektu to główny powód, dla którego ciężko jest stworzyć uniwersalną wycenę aplikacji mobilnej. Proste aplikacje, z podstawowymi  funkcjami, które można poniekąd tworzyć „od szablonu”, wymagają mniej czasu, zasobów i doświadczenia pracowników.

Z drugiej strony aplikacje z zaawansowanymi funkcjami dedykowanymi twojej firmie, będą bardziej obciążać zespół i pochłaniać więcej zasobów. W tym wypadku ilość pracy ulega często wzrostowi geometrycznemu. Bardziej niestandardowe funkcje odbiją się na dłuższym czasie wymaganym na odpowiednio dokładne testy. Oczywiście będą również wymagać większych umiejętności od programistów.

Porównanie kosztów: stworzenie aplikacji mobilnej we własnym zakresie, czy outsourcing?

Integralną częścią ewaluacji kosztów jest pomysł stworzenia aplikacji samemu. W pierwszej chwili może się to wydawać sensownym rozwiązaniem: skoro i tak trzeba ponosić koszty utrzymania aplikacji, równie dobrze mogą to robić programiści zatrudnieni bezpośrednio w twojej firmie. Niestety rzeczywistość nie jest tak różowa.

Tworząc własny zespół programistów, masz do wyboru dwie drogi:

  • zatrudnisz ich zbyt małą liczbę, co bezpośrednio wpłynie negatywnie na czas dostarczenia produktu na rynek. A czas w tej branży jest bardzo ważny;
  • zatrudnisz ich zbyt wielu, co z początku zostanie odebrane entuzjastycznie. Jednak gdy już aplikacja zostanie ukończona, szybko może się okazać, że nie jesteś w stanie zapewnić im zajęć, więc będziesz długi czas ponosił dodatkowe koszty.

Oczywiście obie drogi zakładają, że masz wiedzę kogo zatrudnić, z jakim doświadczeniem oraz potrafisz określić dokładne szczegóły swojego projektu. W innej sytuacji czeka cię więcej strat.

Outsourcing programistów to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Ponosisz koszty tylko i wyłącznie za zlecony projekt, nie interesują cię opóźnienia, ani niespodziewane problemy. Jednocześnie rozwiązuje to problem kolejnych zleceń. Pojawił się pomysł na dodatkową funkcję? Daj nam znać, stworzymy wycenę, a ty zapłacisz tylko za to.

Jak obniżyć koszt stworzenia aplikacji mobilnej?

Zapewne dojdzie w tej sytuacji do pewnego powtórzenia, aczkolwiek trudno nie wspomnieć kolejny raz o tym, że koszt aplikacji mobilnej zależy od wielu czynników. Chociaż zabrzmi to, jak masło maślane, to jednym ze sposobów na obniżenie kosztu stworzenia aplikacji mobilnej jest dokładna analiza swoich potrzeb i ucięcie tych niepotrzebnych. Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej.

Aby obniżyć koszty tworzenia aplikacji mobilnych, warto rozważyć następujące strategie:

  • Priorytetyzacja funkcji. Jeżeli zależy ci na większej liczbie funkcji, nie musisz ich od razu kompletnie wycinać z projektu. Możesz najpierw stworzyć bardziej podstawową wersję aplikacji, a kolejne funkcje zaplanować na aktualizacje. W ten sposób obniżasz koszty początkowe, a następne przesuwasz na okres, gdy aplikacja będzie już na rynku. Gdy aplikacja będzie się już zwracać, będzie ci łatwiej myśleć o dalszych inwestycjach.
  • Podejście wieloplatformowe. Lepiej od razu budować aplikacje na oba systemy operacyjne, dzięki czemu unikniesz później dodatkowych kosztów wynikających z rozprzestrzeniania się na kolejne platformy.
  • Korzystaj z gotowych rozwiązań. Na świecie istnieją tysiące, jeśli nie miliony aplikacji mobilnych. Jest to równoznaczne z tym, że wiele rozwiązań zostało już wymyślonych i nie ma potrzeby wynajdywania koła na nowo. W programowaniu istnieje mnóstwo gotowych rozwiązań, które można po prostu użyć, bez oskarżeń o plagiat.
  • Dokładne planowanie. W Develos rozumiemy, że niekoniecznie musisz rozumieć, z czym się wiąże tworzenie aplikacji mobilnych. Odezwij się do nas, a wyczerpująco odpowiemy na wszystkie twoje pytania. Wyjaśnimy każdą kwestię oraz rozłożymy cały proces na części pierwsze. Doradzimy co warto, a czego nie, tak by projekt twojej aplikacji był od początku zoptymalizowany pod kątem twoich wymagań. W tym budżetowych.

Ile kosztuje utrzymanie aplikacji mobilnej?

Koszt utrzymania aplikacji mobilnej to stały wydatek, który firmy muszą uwzględnić w budżecie. Koszty utrzymania zwykle wahają się od 15% do 20% początkowego kosztu rozwoju rocznie. Wydatki te obejmują poprawki błędów, aktualizacje dla nowych wersji systemu operacyjnego, hosting serwerów i ulepszenia zabezpieczeń. W zależności od projektu i umowy mogą również obejmować dodawanie nowych funkcji. Regularna konserwacja zapewnia, że aplikacja pozostaje funkcjonalna, bezpieczna i odpowiednia dla użytkowników.

Zaniedbanie tego elementu może mieć poważne konsekwencje, które mają wpływ na praktycznie każdy obszar działania aplikacji. Co się stanie, jeśli nie będziesz regularnie utrzymywał aplikacji?

  • Spadek wydajności i funkcjonalności. Użytkownicy oczekują bezproblemowego i płynnego działania. Jeśli aplikacja przestanie być kompatybilna z wymaganiami zaktualizowanego systemu operacyjnego, może to prowadzić do pogorszenia komfortu użytkownika.
  • Spadek zaangażowania użytkowników. Użytkownicy oczekują, że aplikacje będą ewoluować w kierunku zapewnienia brakujących funkcjonalności i zwiększenia jej możliwości. Stagnacja, jak i brak reakcji na oczekiwania użytkowników może prowadzić do spadku zaangażowania. Odzyskanie raz utraconego zaufania użytkowników jest wyjątkowo trudne.
  • Negatywne recenzje i oceny. Spadek zaufania to jedno, a idące za tym negatywne oceny to zupełnie inna bestia, z którą będzie trzeba się zmierzyć. Utrzymanie aplikacji zapewnia stały dopływ pozytywnych ocen.
  • Problemy z kompatybilnością. Systemy operacyjne dostają regularne aktualizacje, co może spowodować problemy z kompatybilnością.
  • Luki w zabezpieczeniach. Niestety raz prawidłowo zabezpieczona aplikacja nie musi być bezpieczna zawsze. Z każdym dniem są odkrywane kolejne luki bezpieczeństwa, które muszą być łatane.
  • Niewykorzystane możliwości. Opinie użytkowników to stały dostęp do cennych informacji na temat funkcjonowania aplikacji, co działa dobrze, a co warto poprawić. Tłumy użytkowników zewnętrznych mogą spojrzeć na ten temat z zupełnie innej strony i pozwolić zauważyć aspekty, których nie widziało się wcześniej.
  • Dług technologiczny. Szybkie poprawki (lub ich brak) zamiast prawidłowego utrzymania powoduje, że przyszłe aktualizacje będą dużo trudniejsze, bardziej czasochłonne oraz oczywiście droższe.
  • Niska konkurencyjność. Tam, gdzie nieutrzymywana aplikacja będzie tracić klientów, na jej miejsce wskoczy konkurencja, która z chęcią wykorzysta sytuację. Brak utrzymania aplikacji mobilnej to prosta droga do przegrania starcia z konkurencją.

Utrzymanie aplikacji mobilnej jest absolutnie niezbędne do zapewnienia jej długowieczności. Warto o tym pamiętać planując swój budżet. Sukces wymaga inwestycji, a jego nieodłączną częścią jest ponoszenie potrzebnych wydatków.

Koszt aplikacji mobilnej – podsumowanie

Koszt stworzenia aplikacji mobilnej zależy od wielu czynników. Niestety nie sposób uniwersalnie, określić ile wyniesie, ani nawet podać przybliżonych widełek. W branży mówi się, że w przypadku rozbudowanych aplikacji sky is the limit, jeśli chodzi o cenę. W rzeczywistości nawet dosyć podstawowe aplikacje wymagają nakładów finansowych, a co za tym idzie, odpowiedniego przemyślenia i zaplanowania projektu. Im lepiej znasz swoją firmę i jej potrzeby, tym łatwiej o wycenę twojej aplikacji.

Vil du vite mer?

Sjekk ut våre siste blogginnlegg. Der finner du interessant informasjon fra IT-verdenen!

Den beste kvaliteten på samarbeidet kommer fra personlig tilnærming og perfekt forståelse for andre parter. Derfor oppfordrer vi deg til å kontakte oss, slik at vi bedre kan forstå dine behov og presentere et tilstrekkelig tilbud for våre tjenester